Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


"Tabiri caizse Feridun Yazar gerçek bir Kürt civanmerdidir. Fransızlar buna centilmen diyorlar. Hayrettir, Urfa'dan böyle şair Nabi misali cıvanmerdler çıkıyor. Bu arada cidden cıvanmerd ve çelebi Faik Bucak ile Kemal Badıllı'yı anmak gerekiyor.

Nabiler diyarı Urfa, Mezopotamya kültürüne merkezlik yapmıştır. Bunun için Urfalılardan bu şerefli tarihe yakışır hareketler yapması beklenir. Feridun Yazar altmışlı yıllarda İstanbul Hukuk Fakültesinde okuyan pırıl pırıl bir talebe idi. MİT'in raporuna göre o zaman benim Suadiye'deki evim Kürdistan'ın İstanbul sefarethanesi gibiydi. Feridun Yazar da bu sefarethanenin müdavimlerinden biriydi. Mezun olduktan sonra Urfa'ya yerleşti.

1970'te Hilvan'da "Doğu Mitinglerinden birine katılmıştı. Genç hukukçu Feridun Yazar Gandhi misali efendice ve şiddeti defeden bir konuşma yaptı. Ama Faşist yöneticiler onun yumuşak üslubuna tahammül göstermeyerek onu tutukladılar. Resmi görüşü paylaşan hukukçular da bu tutuma uyarak onu Diyarbakır Sıkıyönetim mahkemesine şevkettiler.

Hepimiz. Diyarbakır Sıkıyönetim tutukevinde bir arada yaşıyorduk. Orası hapishaneden çok esir kampı gibiydi. Ama biz o esir kampını bir bilim ocağına dönüştürdük, işte Feridun Yazar da..bu şerefli "Külliye"nin şerefli bir neferi idi. Aramızda otuz yıla yakın yaş farkı olmasına rağmen, ben iftiharla Feridun Yazar arkadaşımdır diyebilirim..." ;
Musa Anter, 2 Eylül 1992Sayfa Sayısı: 1

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Fanos

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.