Ürün geçici olarak temin edilememektedir
;

Kum Koleksiyonu Kitap Açıklaması

 


"... Şu var ki, benim paylaşmadığım, tam da bu idealdir. Duvarlardaki söz, ister üst kesimden olsun, ister alt kesimden, herhangi birisinin iradesinin dayattığı, onu görmemezlik ya da algılamamazlık edemeyecek bütün öteki kişilerin gözüne gözüne soktuğu bir sözdür. Şehir her zaman iletiler aktarımıdır, her zaman söylemdir, ama bu söylemi insanın yorumlamak, düşüncelere ve sözlere çevirmek durumunda olması başka şeydir, bu sözlerin kaçış yolu olmaksızın ona dayatılması başka şey. İster otoriteyi yücelten yazıt, ister saygınlığı yıkıcı hakaret, hep insanın kişisel olarak seçmediği bir anda üzerine çöküveren sözcükler söz konusudur ve bu, saldırıdır, keyfiliktir, şiddettir."Sayfa Sayısı: 216

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

28.10.2008

calvinonun denemeleri

aşağıdaki yazı Ali ÇOLAK´ın 27 ekim tarihli ZAMAN gazetesindeki köşesinden alınmıştır."Italo Calvino´nun denemelerini okurken (Kum Koleksiyonu, Çev: Kemal Atakay, YKY) dünya bilgisinin bir denemeci için ne kadar vazgeçilmez olduğunu bir kere daha gördüm. O Calvino ki, birer gezgin olan anne-babası Karayipler´de geçirdikleri yıllardan sonra İtalya´ya dönmek üzereyken doğar. Sürekli olarak bir başka yeri arzulamasına yol açan coğrafi kararsızlığının buradan kaynaklandığını yazacaktır bir gün. Kum Koleksiyonu´ndaki denemeler, onun ´dünya vatandaşı´ oluşunu adamakıllı açık ediyor. Mesela, "Pasifik´teki Frivola Adası´nda yaşam hem kolaydır, hem düş kırıklığı yaratır." cümlesini kaç kişi yazabilir? Böyledir Calvinoÿ; kâh geleneksel Japon evinin perdeleri andıran ince sürme kapılarından, kâh Kyoto´nun Zen bahçelerindeki iri taneli beyaz kumlardan söz açar. Sonra da Meksika´da, Oaxaca yakınlarında iki bin yaşında olduğu söylenen bir ağacı yahut, İsfahan´ın Cuma Camii´ndeki 14. yüzyıl mihrabını anlatmaya koyulur. Sizi peşine takıp Avrupa müzelerini bir bir gezdirir.

Calvino gibi, Alberto Manguel gibi yazarları okurken kendimizi sonsuz açlıkların kapısına gelip dayanmış buluruz. Bu duyguyu yakınlarda, Manguel´in ´Geceleyin Kütüphane´sini okurken yaşadım. Manguel insanı öyle sınırsız bir bilgi tünelinden geçiriyor ki bir yandan hayranlığınız artarken öbür yandan onu kıskanmaya duruyorsunuz. Bu kıskançlık biraz sonra yazara karşı iyiden iyiye kızgınlığa dönüşüyor. Bütün büyük yazarları okurken böyle kıskançlıklar yaşamaz mıyız?

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.