3,5/5 - 7 Kişi Yorum Yap, Kazan!

Sayfa Sayısı : 143

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Mitolojik kahramanların, büyülü olayların, fantastik mekânların iç içe geçtiği Kum Kitabı, Borges'in engin hayal gücünün ve edebi dehasının izini sürüyor. Esere adını veren " ... Tamamını gör
15,21 TL
20,83 TL %27
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Jorge Luis Borges

Jorge Luis Borges

Jorge Francisco Isidoro Luis Borges Acevedo veya bilinen adıyla Jorge Luis Borges (d. 24 Ağustos 1899 - ö. 14 Haziran 1986), Arjantinli öykü ve deneme yazarı, şair ve çevirmen. Büyülü gerçekçilik akımının önde gelen isimlerindendir ve gerçeküstücülük konusunda yazdığı denemeleri ile ünlüdür.Borges, 24 Ağustos 1899 tarihinde Buenos Aires'te doğdu. Babasının annesi İngiliz olduğu ve evde iki lisan birden ko ... Tamamını gör

Yazarın Diğer Eserleri

Kitap Açıklaması


Mitolojik kahramanların, büyülü olayların, fantastik mekânların iç içe geçtiği Kum Kitabı, Borges'in engin hayal gücünün ve edebi dehasının izini sürüyor. Esere adını veren "Kum Kitabı" adlı fantastik öykü, büyülü bir kitaptan bahsediyor. Bilinmeyen bir dilde yazılmış olan bu öykü sonsuzdur; sayfaları çevrildikçe sonuna yeni sayfalar eklenir. Tıpkı kum gibi ne başı ne sonu vardır...

Borges'in görme becerisini kaybettiği yıllarda, sekreteri ve hayat arkadaşı Maria Kodama'nın yardımıyla yazdığı Kum Kitabı yazarın olgunluk çağının en önemli eseridir. Kitabın sonunda, orges'in esin kaynaklarını ve kendi eseri hakkındaki samimi yorumlarını içeren sondeyiş yer alıyor.

"Borges'siz bir Latin Amerika edebiyatından bahsedilemez."
-Carlos Fuentes-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 143

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

 

Puanlamalar

%57,1
%0
%14,3
%14,3
%14,3
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

21.05.2019

Borges derinliği

İlk defa okuyorum Borges. İçimde bu zamana kadar okumamış olmamın pişmanlığı var. Düş dünyasında gezerken, gözleriniz daha önce hiç görmediği yerleri görüyor. Biraz mübalağlı da olsa her öyküden sonra ürperti hissettim. Farklı bir gözlük taktım her seferinde. Çok doluydu tüm kitap. Açıkçası kelime bulamıyorum tarif etmek için. Acele ile yorum yazmak, bu kitabı küçümsemek olur. Borges okumak bir ayrıcalıktır. Bilgi seline kapılıyorsunuz kitap boyunca. İster istemez araştırıyorsunuz kelimeleri, olayları, kişileri. Umberto Eco aklıma geldi birden, korkutucu ama büyüleyici. Daha çok okumamız lazım!

04.02.2016

Gereksiz önsöz

Aynı önsöz ve kronolojiyi bütün borgesin tüm kitaplarına koymuşlar kitabın üçte biri gereksiz sayfalarla dolu29.04.2014

Kum Kitabı

Gizem,fantazi,felsefe karışmış durumda bu kitapta. Bu yazarın öykülerini ilk defa okudum. Kum kitabı içerisinde 13 adet öykü var. Yazarın hayatı ve eserleri bir kronolojiyle veriliyor. Daha sonra James Woodall ´ın bir önsözü geliyor. Kitabın önsözünde Borges´in hiç roman yazmadığını,içine dönük ve yalnızlığı bilerek seçmiş adam olduğunu yazıyor. Bir kitap kurdu,yabancı diller ve felsefi paradoks sevdalısı olduğunu da ekliyor.Elli yaşlarının sonlarına doğru kör olmaya başlamış olması nedeniyle belki de hayal gücü olağanüstü gelişmiş.

ÿ"Ötekiÿ" başlıklı öyküsünde kendi kişiliğinin ikili yanını (Genç Borges ile bugünün yaşlanmış Borges´i) irdeliyor.1969 yılında Borges bir parkta 1918 yılının Borges’i ile karşılaşıyor. Genç Borges idealist, atak, toplumcuÿ; yaşlı Borges ise dingin, gerçekçi ve bireysel.Her iki Borges biribirinden farklı ama benzer yanları da var.Yaşlı Borges, genç Borges´in kendi olduğundan emin ama genç Borges, yaşlı Borges´i kendi yaşlılığı olduğuna inanmıyor.Kendisinin rüya gördüğünü sanıyor.Yaşlı Borges´e göre düş bir gerçektir.

Ulrike adlı öyküsünden çok fazla bir şey anladığımı söyleyemem çünkü destansı karakterler (Sigurd,Brynhild) ile Javier ve Ulrike arasında bir aşk bağlantısı kurulmaya çalışılıyor.

Kongre başlıklı öyküde Borges, gelmiş geçmiş ve gelecek tüm insanların, tüm kültürlerin temsil edildiği bir ütopik, evrensel ve büyük kuruluştan söz ediyor.“Dünya Kongresi” olarak adlandırılan bu kuruluşta dünya üzerindeki her grup, bir üye tarafından temsil ediliyor.Ancak daha kuruluş aşamasında hangi üyenin hangi grubu temsil edeceği konusunda sorunlar yaşanıyor.Ayrıca dil sorunu da var.Tüm insanlar hangi dili kullanacak? Başka bir sorun ise kütüphane sorunu.Ölümlü olan bireyin ya da topluluğun tüm dünyayı temsil etmesinin mümkün olmadığının sonucuna varılıyor ve gerçek kongrenin dünyanın kendisi olduğu gerçeğine ulaşılıyor.

Böyle fantastik,tuhaf,karmaşık,kimi zaman anlaşılmaz sürüp giden öyküler var içinde. Kitabı fazla sevdiğimi söyleyemem (kum kitabı öyküsü hariç-en çok onu sevdim) ama hayal dünyasına hayran kaldım diyebilirim.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız