Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kullervo'nun Hikayesi Kitap Açıklaması

Kalervo’nun oğlu Kullervo, Tolkien’in yarattığı onlarca karakter arasından belki de en karanlık ve trajik olanı. Zira Tolkien’in deyişiyle “Bahtsız Kullervo”, doğaüstü güçlere ve hüzünlü bir kadere sahip talihsiz bir yetim.


Babasını öldüren, annesini kaçıran, daha küçük bir çocukken canına üç kez kasteden karanlık büyücü Untamo’nun yanında yetişen Kullervo’nun ikiz kız kardeşi Wanona’ya olan sevgisi ve onu kollayan, büyülü siyah köpek Musti dışında hiçbir şeyi yoktur. Bir köle olarak satıldıktan sonra büyücüden öç almaya yemin eden Kullervo, intikam anında bile en zalim felaketten kaçış olamayacağını öğrenecektir.


Kullervo’nun Hikâyesi, Tolkien’in izlediği yolda uyarlamadan yaratıcılığa doğru atılan ve “Silmarillion” ile sonuçlanan temel adım. Tolkien, Kullervo’nun Hikâyesi için “kendi efsanelerimi yazma teşebbüsümdeki çıkış noktam,” derken “İlk Çağ efsanelerinin temeli,” olduğunu da söyleyerek Húrin’in Çocukları’nın başkahramanı Túrin Turambar’ın atasının bu metin olduğuna dikkat çekmiştir.


Etkileyici bir hikâye olmasının yanında ilk kez yayımlanan taslaklar, notlar, makaleler ve yarattığı dünyaların çıkış noktalarından olan Kalevala destanıyla ilgili Tolkien’in yazdığı ek metinler de kendine bu kitapta yer buluyor.


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 


 


 


 


 

 

Puanlamalar
%61,5
%7,7
%23,1
%0
%7,7
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

16.10.2019

okudum

Açıkçası yazardan çok olay örgüsüne takıldım bu kitabı okumayı çok istiyordum bende en sona bıraktım, arkadaki yazısına ve J.R.R. Tolkien in kitabı olmasına güvendim evet yine mükemmeldi yorumlara bile bakmadım alırken o derece güvendim fakat olay sadece 30 sayfadan ibaret evet geriye kalan sadece kitabın olurşturulma notları pek ilgimi çekmedi başkalarınınkidinide pek çekeceğini zannetmiyorum ama yinede okumaya çalışacağım çok sıkılmazsam.

27.07.2019

Tolkien

Tüm kitaplarının bir an önce çevrilmesi dileğiyle

09.12.2017

"Büyünün var olduğu kadim günlerde..."

“Kullervo’nun Hikayesi”, üstadın ilk öyküsü ve 30 sayfa kadar uzunlukta.Ünlü Fin destanı Kalavela’dan etkilenmiş-alıntılanmış öykü. Eğer “Hurin’in Çocukları”nı okuduysanız, bu öykünün onun taslağı olduğunu ve çoğu açıdan benzediğini söylemeliyim. Öykü hem düzyazı hem de şiirler şeklinde ilerliyor. Kitapta Tolkien’e ait diğer bölüm, üstadın Kalavela hakkındaki yorum ve yazısı. Hatta hem daktilo edilmişi hem de el yazısı taslağı var. Hemen hemen aynı 20 sayfayı iki defa okuyoruz. Özellikle Fin diyarı, anlatıları ve diline ilgi duyanlar için hoş bir yazı.Kitabın geri kalanı, kapakta adı Tolkien'in altında minicik yazan Verlyn Flieger’a ait. Zaten hazırlayan da o. Tolkien bu öyküyü ne zaman, nasıl yazdı, Kalavela’yı ne zaman nasıl okudu, nelerden etkilendi, bu öykü üstadın sonraki çalışmalarında nasıl şablon oldu vesaire vesaire. Ayrıca öykü ve denemeye dair açıklamalar da var uzunca. Kısacası, Tolkien’le ilgili ne varsa okuyayım derseniz göz atabilirsiniz ama çok yeni bir şey yok.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.