4,5/5 - 8 Kişi Yorum Yap
22,55 TL
41,0 TL %45
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 27 - 03 Aralık
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


"Memleketin gerçeklerini yazmak isteyen bir realist romancı bugünkü tarih devresinde köyü, köylüyü yanlışsız tanımak, fantezilerini kullanmadan tanıtmak zorundadır… Gerek işçi, gerek esnaf, gerekse memur, tüccar, devlet adamı olarak hepimiz hâlâ biraz köylüyüz. Köyün, köylülüğün özellikleri gözden kaçırılırsa şehirlilerin Türk milletini damgalayan özellikleri ya hiç aydınlatılmaz, ya da işe yaramayacak şekilde yarım yırtık aydınlatılmış olur," diyen Kemal Tahir, "Köyün Kamburu"nda Narlıca Köyü'nde yaşananları Çalık Hafız'ın gözünden ve dilinden son derece çarpıcı bir biçimde anlatır. "Köyün Kamburu"; geleneksel düşünme biçimlerine ve inançlara ve köylülüğe tutulmuş güçlü, sarsıcı ve traji-komik bir ayna....

1958'de Yeni Gazete'de tefrika edilen "Köyün Kamburu", Les Tors du Vilage adıyla
Fransızcaya çevrilmiştir.Sayfa Sayısı: 352

Baskı Yılı: 2006


Dili: Türkçe
Yayınevi: İthaki Yayınları

 

Puanlamalar

%75
%25
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

31.10.2020

Köyün Kamburu

Hakikaten  okunması gerekli, eline aldığında bırakamayacağın bir kitapTam Kemal Tahir.

11.04.2019

İktidara Giden Bir Yol

Kitap, Kemal Tahir’in “Yediçınar Yaylası” ile başlayan ve “Büyük Mal” ile biten üçlemesinin ortanca kitabıdır. Olaylar Osmanlı Devleti’nin son dönemleri, hürriyetin ilanı ve devamında Birinci Dünya Savaşı ile sonuçlanan dönemde, Çorum’un küçük bir köyü olan Narlıca ve onun yakınındaki Yediçınar Yaylası bölgesinde geçmektedir. Kitabın ana karakteri, “sürgün kırımı” yıllarında bir tütün kaçakçısı tarafından Bafra’ya götürülen ve sonrasında köye dönen, köyün baş belası Parpar Ahmet ve onun eşi olan Topal Ayşe’nin tek çocukları Çalık Kerim’dir. Çalık Kerim doğuştan sakat, ancak ezberi güçlü, şark kurnazı, hatta köy muhtarının tabiri ile “İngiliz düzenbazı”, içten pazarlıklı, bastırılmış duygularını hırsa bürüyen, ezilmişliğini nihayetinde güce taşıyacak olan, duygularından arınmış, iktidar için her yolu mubah gören bir karaktere hayat vermiştir.

30.03.2019

Değişen bir şey yok demek ki!

Kitap 70'lerde kaleme alınmış ama sanki günümüzdeki olaylar anlatılmış. Hiç mi değişen bir şey yok bu ülkede acaba dedirten ve umudu kesmene neden olan bir eser.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.