Ürün geçici olarak temin edilememektedir
;

Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında Kitap Açıklaması

 

John Steinbeck, gençliğinden beri bir gezi tutkunuydu. Daha 20 yaşlarındayken Pasifik Okyanusu'na açılma hayalleri kuruyordu. Henüz yazarlık serüveninin başındayken dahi ülkesini ve insanlarını gezip görerek tanımayı şiar edinmişti. Ona Nobel Ödülü'nü kazandıran da ülkenin 'ruhunu' bu denli anlayabilmiş olmasıydı. Ne var ki 1960 yılına gelindiğinde bir yazar olarak rüştünü ispat etmiş Steinbeck, önceden tanıdığı ve romanlarında resmettiği Amerika ve Amerikan halkını değil, açıktan açığa tüketim toplumuna dönüşmüş ve bencilliği içine işlemiş bir Amerika bulur etrafında. Hastalığının da iyiden iyiye kendini hissettirdiği bir dönemde Steinbeck'i, karavanı Rochinante ve elbette köpeği Charley'le yollara düşüren, ülkesini 'tanıyamama' halidir. Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında'da, hava kirliliğinden rengi değişmiş gökyüzünün hemen altındaki apartmanların, trafiğe boğulmuş caddelerin, acı fren seslerinin arasında 'toprağa köklerini salma' kaygısı içinde sürüklenen Steinbeck, Amerika'yı yeniden 'keşfediyor'.


 


Her kitabı klasikleşmiş Steinbeck'in, gezi edebiyatının en güzel örneklerinden olan bu önemli eseri Türkçede ilk kez okur karşısında... 


 (Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

14.03.2021

Gezip görülesi kitap

Okurken gezdiriyor, gezerken okutuyor.

05.11.2014

Roman tadında gezi

Steinbeck zaten Gazap Üzümleri, Fareler ve İnsanlar kitapları ile çoktan en favori yazarlarım arasına girmişken, bu gezi kitabında yeniden onunla buluşmak çok zevkliydi. Bir yazar düşünün, onca klasik yazmış ama ülkesini ve insanını yeterince iyi tanıyamadığını düşünüp bir pikap satın alıp onu karavana çevirip Amerika yollarına düşüyor, eşini evde bırakıp yanına sadece köpeğini alıyor. Okurken hem gittiği yerleri her zamanki güzel Steinbeck tasvirleriyle gözlemliyorsunuz, hem de bir roman okuyor tadı alıyorsunuz. Özellikle hem okumayı hem gezmeyi sevenlere ısrarla tavsiye olunur.

04.04.2014

Öğretici bir eser

Steinbeck bazen yollar ve şehirlerle ilgili teknik bilgileri fazla detaylandırmış olsa da, beğendim. Sanki ben de, ÿcharley ile birlikte yolculuk ediyor gibiydim karavanda. Kitap üç kısımdan oluşuyor. Üçüncü bölüm en çarpıcı olanıydı diyebilirim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.