14,6 TL
Standart Teslimat : 12 Ağustos - 15 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kızıla Boyanan Coğrafyada Piç Olmak Kitap Açıklaması

 


Yalın, sade ve bütün çıplaklığıyla kızıla boyanan coğrafya Ortadoğu gerçeği emin olun hiç bu kadar duygusal ve gerçekçi bir roman diliyle şu ana kadar aktarılmamıştı.

Suriye'nin iç dinamikleri ile emperyalizmin kaçınılmaz taktiği Böl-Parçala-Yönet uygulamasının arasında kalan insan dramlarını eminiz ki bizim gibi siz de bu kitabı okurken yaşayacaksınız. Türkiye'ye kaçmak zorunda kalan Suriyeli kadına belki siz de kimileri gibi fahişe gözüyle bakacak veya kimileri gibi "korunmasız zavallı" diyeceksiniz ama ne olursa olsun çoğunluğun yaptığı gibi asıl suçlusu Savaş olan O Piçi belki siz de suçlayacaksınız.

Bize kalırsa suçlamadan veya karar vermeden önce kitabımızı okuyun ve sonra kararı siz verin.
-Adnan Gündüz-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 200

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Öğretmenim Dergisi Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

31.07.2015

piçlik-hiçlik

Kitap genel olarak iyi. Kurgu fena değil. Sadece detay sayılabilecek bazı eksiklikler var bence.(mektup çok uzun geldi) Yazım hataları mevcut. Tabi bu noktada editörün düşünmesi lazım. Herkesin sıradan karşılamaya başladığı olaylar bir kitapta karşımıza çıkınca etkileniyoruz doğal olarak. Gerek siyasi, gerek ekonomik, gerek kültürel şartların insan hayatını nasıl HİÇ´leştirdiği iyi aktarılmış bence.Bir solukta okunabilecek bir kitap.

05.12.2014

Acaba bu kitap ela gözlü kadın ve benim gibi sizle

‘’Savaşın kaçınılmaz mağdurları hep kadınlar ve çocuklar olmuştur yıllar boyunca. Korunmasız ve savunmasız iki kesim.’’
Öğretmenim Dergisi Yayınları adına Adnan GÜNDÜZ’ ÜN okurları daha kitabın ilk sayfasında karşılamak için düşmüş olduğu bu not ola bildiğince keskin cümleler ile belki de kitabı en kısa şekilde yorumlamakta. Bu sözlerin üzerine benim sizlere sıralayacağım yüzlerce kelime hafif kalacak hatta onlarca cümlem yukarıda sıralanan bu söylem etkisini uyandırmayacaktır fakat gene de dilim döndüğünce kitap hakkındaki hislerimi aktarmak istedim sizlere.
Kızıla Boyanan Coğrafyada PİÇ olmak kitabının yazarı Salih ÇETİN, yüz yıllardır emperyalist güçlerin egemen sınıfların kanlı tırnaklarını geçirdiği, azar azar kanırtarak yaraladığı ve artık günümüzde cerahatin gözler önüne serildiği Orta Doğu gerçekliğine yaklaşırken bizlerin önüne aslında her birimizin bildiği fakat görmeği ret ettiği binlerce kadın ve çocuğun dramı olan bir hikâye ile çıkıyor karşımıza.
Dünya var olduğundan bu yana, insan yaşamına yarenlik etmiş, havası, suyu, toprağı ile her dinden her kültürden farklı toplulukların vatanı olan Orta Doğu üzerinde oynanan oyunları ve bu oyunlarda her ne kadar kahramanlar gibi gösterilmiş olursa olsun egemen güçlerin birer figüranı olan insan kümelerinin hayatlarından beklide en ağırı olan fakat kısa bir kesit yerleştiriyor göz bebeklerimizin ortasına… Bu kitapta ölümler açlık sefalet ve insana yakışmayacak ne kadar iğrençlik var ise seriliyor yazarın cümleleriyle ortaya. Yazar binlerce yıldır birlikte dost olarak yaşayan, hatta arkadaş kardeş olan dini başka ırkı başka dili başka insan kümelerinin nasıl düşman edildiğine az çok değinse de mağdur olan kesimin hikâyesini paylaşmak için, kalemini yorum katmaksızın sade bir çıplaklıkla buluşturmuş kâğıtlarla. Vatanından akrabalarından eşinden hatta namusundan bile ayrılarak bir tek çocuğunun yaşama hakkı için yollara düşen bir kadın ve onlara az da olsa yardım etmek için çırpınan bir adamın gözlerini, hislerini kullanarak hikâyesini anlatmakta. Fakat burada düşünülmesi gereken en önemli şey benceÿ; bizlerin eline alarak bir iki günde okuyacağımız ve sadece kurgu sandığımız bu hikâye acaba kaç kadın ve çocuğun yaşanmış ve yaşanacak kaderidir?
Ve son sözü söylerken yazardan alıntı yaparak bitirirken merak ediyorum Salih ÇETİN ÿ; ’’ Piç devşiren coğrafyada hala mert ve temiz insanların olduğunu bilmek, ela gözlü kadının içini ısıttığın’’dan söz etmiş son satırlarında. Acaba bu kitap ela gözlü kadın ve benim gibi sizlerinde yüreğinizi ısıtacak mı?  

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.