25,2 TL
Standart Teslimat : 01 Ekim - 04 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kızıl Yıldız Kitap Açıklaması

 


Lenin'in Bolşevik Partisi'ndeki çalışma arkadaşlarından Rus bilim adamı, felsefeci ve yazar Aleksandr Bogdanov (1873-1928) aynı zamanda bir bilim kurgu yazarıdır. Bogdanov, büyük ilgiyle karşılanan Kızıl Yıldız (1908) romanında, geleceğin sosyalizminin bilimsel tahminlere dayalı ayrıntılı, canlı bir tasvirini sunar. "Kızıl Gezegen" olarak bilinen Mars'ta insanlık ileri bir sosyalizm düzenine kavuşmuştur. Dahası, gezegenin insanları, sahip oldukları bilimsel-teknolojik donanım sayesinde komşu gezegen Dünya'ya ulaşmayı başarmışlardır. Sırada, aynı idealler için mücadele eden devrimci partilerin temsilcilerini, inşa edilmiş olan ileri toplumsal sistemi gözlemek üzere kendi gezegenlerine konuk etmek vardır. Bu heyecanlı yolculuğa uygun görülen bir parti militanının gözünden Mars'a yapılan yolculuğa ve oradaki hayata tanıklık ederiz... Romanda yer alan atom enerjisinin öğrenilip kullanılması, üretimin otomatikleştirilmesi, televizyon, insanın uzaya çıkışı gibi -bilim kurgu yazarı Y. Parnov'un sözleriyle- "olağanüstü derinlikteki bilimsel önsezilerin altın pırıltıları" en ilgisiz okurlarda bile ilgi uyandırmayı başarmıştır. Kızıl Yıldız romanında önemli sosyal tahminlere de yer verilmiştir: Örneğin Marslıların sosyalizmi, çevre kirliliği ve doğal kaynakların tükenmesi sonucunda ortaya çıkacak olan zorlukların farkındadır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 192

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yordam Kitap

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

16.01.2016

100 Yıl

Bu kitabın yazıldığı zamanlar(ki 100 yıldan fazla) insanlığın evren ve diğer gezegenler hakkında bildikleri oldukça kısıtlıydı. Rusya´da dönemin politik yapısından izlerle süslemiş romanını. Bu arada Kızıl Gezegen´e gezegenler arası aşk da karıştırmış. Zevkle okudum. 100 yıl öncenin politik havasıyla işlenmiş MArs kurgusu oldukça tat verdi diyebilirim.

17.05.2013

Sosyalist Bilimkurgu!

Sosyalist bilim kurgu romanı okumak isteyenlere öneririm. Sosyalizm-devrim-komünizme bir de dünya dışından, evren boyutunda bakmak konusunda faydalı.

Ama sosyalist dediysek tamamen siyasi-politik konular işlenmiyor romanda. Tam aksine siyaset roman kurgusuna iyi işlenmiş; sırıtmıyor ve sıkmıyor.

Özellikle sonu tam bir fantastik-gerilim-bilim kurgu öğeleri taşıyor. İkinci kitabı çok merak ediyorum. Birinci roman öyle bir yerde bitiyor ki soru işaretleriyle kalıyorsun kitabı kapattığında.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.