12,8 TL
Standart Teslimat : 11 Ağustos - 14 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kızıl Veba Kitap Açıklaması

 

Jack London’ın 1912 yılında The London Magazine’de tefrika halinde yayımlanan romanı Kızıl Veba, modern edebiyatın ilk post- apokaliptik metinlerinden biri kabul edilir. London romanında, 2013’te patlak veren dünya çapında bir salgının insan ırkının neredeyse tamamını yeryüzünden sildiği, ilkel yaşamın geri döndüğü, gerçekleşmesi son derece muhtemel bir “yeni” dünya tasavvur eder. Salgın sürecinde izolasyonun önemini, nüfus yoğunluğunun, özellikle de dünya nüfusunun salgınlardaki rolünü, insanların son derece kritik durumlarda kapıldığı bencilliği, kolektivizm ve bireyciliğin karşı karşıya gelişini, biliminsanlarının özverisini son derece gerçekçi biçimde işler.

Bundan 108 yıl önce, şu an deneyimlemekte olduğumuz meselelere kitabında yer veren London’ın yazdıkları şimdierde, seyircisi değil bizzat aktörü olduğumuz en derin krizin öngörülemez, diğer bir deyişle “siyah kuğu” vakası olmadığını, insan merkezli yaklaşımların dünyayı anlamamıza yetmediğini kanıtlar nitelikte. Bu bağlamda Kızıl Veba yazıldığı tarihten bir yüzyıl sonra, farklı bir bakış açısıyla yeniden okunmayı hak ediyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

06.05.2021

Kızıl Veba

Post-apokaliptik bir roman olmasının yanı sıra Cesur Yeni Dünya gibi distopya romanlarının da atası sayılabilir bu kitap. Kısa olmasına rağmen insanın pandemiler karşısındaki çaresizliği ve uygarlığın yeniden doğma çabası  çok iyi anlatılmış. Kızıl Veba’nın milyonda biri kadar bile etkili olmayan covid salgınında benzerlerini yaşamış olmamız dikkat çekici.

21.01.2021

Kısa ve etkileyici

Kızıl Veba'nın başlamadan önceki dünyanın durumu, hastalığın başlangıcı, ilk başta dikkate alınmayan ve saklanan hastalığın yayılmasıyla birlikte ortadan kalkan otoriteler ve medeni denilenin kısa sürede vahşileşme süreçleri, bugün içinde yaşadığımız pandemi süreciyle ne kadar tanıdık olduğumuzu götürürüz. Kısa ve etkileyici bir eser.

19.01.2021

Kesinlikle okunmalı bir kitap

Yaşadığımız dönemi en iyi anlatan kitaplardan biri

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.