13,9 TL
Standart Teslimat : 05 Ekim - 08 Ekim
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kitabu Maliku'n-Nizam Kable'l-İslam Kitap Açıklaması

 


Bu kitab, mevcûd Türk târih yazımından tamâmen farklı olarak ele alınmıştır. İslâmiyet'den evvelki Türk târih yazımında devrim niteliğinde bir eser olması açısından bir hayli dikkat çekmektedir. Bilindiği üzere Türk târih araştırıcıları bizlere on altı adet Türk devleti olduğu tezini ortaya atmışlardır. Bu gerçekten böyle midir?

Ayrıca, İslâmiyet'den evvel Türklerin bilinen ve bilinmeyen yönlerini akıcı ve eleştirel bir üslûb ile anlatmasından başka, ismi ve eski çağlarda bir Müslüman tarihçinin elinden çıktığını andıran İslâmî muhtevâsı ile de dikkat çekmektedir.

Bir başka açıdan kitabın en önemli özelliği, Türk insanının âciz yönlerini yüzüne vurması ve ne yapması gerektiğini edebî bir üslup ile belirtmesidir. Yalnızca bir târih kitabı değil aynı zamanda hiciv barındıran bir nasihatnâme olarak da düşünülebilir.

Her şeyden evvel her Türk'ün okuması gerektiğini düşündüğüm bu nâçizane eserin eski Türkler ile ilgili merak edilen ve araştırıcılar tarafından aranan bilgilere en üst düzeyde cevap verecek şekilde tasarlandığını da gurur ile söyleyebilirim.

Öyle ise, bu kitab ile Türk'ün İslâmiyet'den evvelki devirlerine daha isâbetli ve ilginç tesbitlerle muazzam bir yolculuğa hazırlanın...
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 332

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: İkinci Adam Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.