33,7 TL
Standart Teslimat : 13 Temmuz - 16 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kirpiklerimin Gölgesi Kitap Açıklaması

 


Şebnem İşigüzel, Kirpiklerimin Gölgesi'nde, henüz on bir yaşında bir kız çocuğunun yaşadığı akıl almaz olayları anlatıyor. Herkesin bildiği, ama kimsenin görmek istemediği bir trajedinin üzerindeki perdeyi kaldırıyor ve
bir dil ustalığıyla, kolay kolay cesaret edilemeyecek bir yüreklilikle hepimizin tanıdığı bu kız çocuğuna ses veriyor. Hayatta bazen kirpiklerinizin gölgesinden başka sığınacak yeriniz kalmaz. Herkes kötülük yapar size. Bu böyle olmasına rağmen, orman, ağaçlar, sular, kuşlar, gökyüzü ne kadar güzeldi. "Sence hayatın en güzel yanı neresi?" diye sorarsanız bana, "Hepsi," derdim size. Mutlu olmaya dair bir umudum var benim. Avlanan ceylanlar son ana kadar yaralı gövdeleriyle doğrulup koşup kaçmak, avcının elinden kurtulmak isterler. Yaparlar da bunu. Yaraları ne kadar ölümcül ve derin olursa olsun. Vurulup düştükleri yerden kalkıp kaçarlar.

Öleceklerini anladıkları zaman gözyaşı döken bu hayvanların ölüme direnişine şaşarsınız. Yaşadığım şu hayatta, kirpiklerimin gölgesi kadar bir yerde bile hayat kalmadı bana. Bunları düşündüm ve sonra geri dönüp o fena şeyi yaptım. Annemi öldürdüm.

İşigüzel'in tarzı zaman zaman bir sihir gibi ışıldıyor. - TAGESZEITUNG

Şebnem İşigüzel'in Avrupa edebiyat tarihinde bir yeri olduğu aşikâr.- FRANKFURTER RUNDSCHAUSayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

09.11.2015

ağlak

Ben bir Sosyal Hizmet Uzmanıyım, işim gereği çocuklarla çalışıyorum. Yazar olayları çocuğun gözünden anlatma gibi bir amaç edinmiş kendine ama bir yetişkinin ahlaki değerleri ile olayları anlatmış, ajite edici bir dil kullandığı kanaatindeyim. Ensest, çocuk istismarı gibi konulara uzak okuyucu kitlesini kolaylıkla etkileyebilir. Ancak bu tarz zor bir konuda yazacaksan çok iyi araştırma yapmış olman lazım bilgi eksiği çok belliydi. Ayrıca kitapta mantık hataları da var. olayların akışı karışıyor.

Yinede çocuk istismarı ile ilgili bilgisi olmayan okuyucu için giriş kitabı olabilir.

09.01.2014

Şok edici

Aslında hep bildiğimiz ama sistemin çarkları içinde hep duymadığımız o küçük çığlıklar bu kitapta bir tokat gibi yüzümüzde patlıyor. Kitabı okuduktan sonra aylarca etkisinden kurtulamadım. Şebnem İşigüzel´in diğer eserlerini de beğeniyle okudum gerçekten çok başarılı bir yazar.
Kitabı okuduktan sonra hala geceleri huzurlu bir uykuya dalmayı unutun...

20.11.2010

20.Kasım.2010

Yazarın bir başka kitabındaki alıntı cümlesiyle "yazılmayanı yazmak" gibi bir amaç güderek hazırladığı çarpıcı bir kitap. Hepimizin bildiği ama bilmek istemediği çocuk istismarı ve pedofili gibi bir konuya değinerek her sayfada yüzümüzü tokatlayıp daha duyarlı olmaya teşvik ediyor. Geceleri okumamanızı tavsiye ediyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.