Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kırmızı Defter Kitap Açıklaması

 


"Kırmızı Defter", okurlarımızın çok iyi tanıdığı ünlü Amerikalı yazar "Paul Auster"ın çok özel, çok özgün kısacık bir yapıtı: On üç öykücükten oluşuyor, ama aynı anlayış içinde yazıldıkları için bu on üç öykücüğe New York Times gazetesinin Noel sabahı yayınlamak üzere ısmarladığı ve yayınladığı "Auggie Wren"in Noel Öyküsü'nü de eklemeyi yararlı gördük. Daha önce "Ay Sarayı", "Yalnızlığın Keşfi", "Son Şeyler Ülkesinde", Şans Müziği" adlı yapıtlarını yayınladığımız ve yakında "Leviathan" adlı son romanını yayınladığımız Paul Auster (1947) genç yaşına karşın, yalnızca yazdığı dilin değil, aynı zamanda dünyanın genç ustalarından biri. Karşılaştığı tuhaf olayları, garip rastlantıları, gündelik yaşamın mucizeye dönüşen ayrıntılarını, gerçek olayları ve gerçekdışı olguları bir "Kırmızı Defter"e kaydetmiş; her öykücük ileride bir romana dönüşebileecek çekirdek ve dokuya sahip. Paul Auster hiç 'hocalık' taslamadan 'gerçek'ten sanat yapıtına giden yolu gösteriyor, öykülerden kuramsız bir poetika geliştiriyor ve minyatür bir dünya kuruyor. Bu nedenle bir kılavuz saydığımız "Kırmızı Defter"in Paul Auster'in roman dünyası için bir giriş kapısı olduğunu düşünüyoruz.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 68

Baskı Yılı: 2015


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 76

Baskı Yılı: 1997


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Mesele'nin Yorumu

Bir yazarı nasıl tanırsınız? Ya da kitaplarını okuduğunuz bir yazarı tanımak ister misiniz, yoksa onun sizin için bir bilinmeyen, meçhul bir yüz, bir merak unsuru olarak kalmasını mı yeğlersiniz? Doğrusu, ben tanımaktan yanayım. Son zamanlarda bu konuda iyice de ısrarcı oldum. Tabii tanımak derken, mutlaka yüz yüze gelip uzun sohbetlere girişmeyi, sorular sorup karşımdakini bunaltmayı kastetmiyorum. Yazarı yapıtlarıyla tanımadan önce mümkünse onun geniş bir yaşamöyküsünü bulup okumayı, verdiği röportajlar varsa onları incelemeyi istiyorum, böylece yazdıklarının kaynağına ulaşmayı, yazarlığıyla ve yazdıklarının yüzeyaltıyla ilgili ipuçlarını bulmayı umuyorum. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

21.12.2014

içerik

yazarın kendi yazarlığına başlama öyküsü dışında hiçbir öykünün okunacak güzel bir tarafı ve abartı tesadüflerden başka bir şey yok  bana göre.Bunun dışında hikayeler oldukça akıcı,dili sade ...

29.12.2009

Tesadüf?!

Kırmızı Defter:Hayatta her gün yaşadığımız sıradan olayları müthiş tesadüflerle birbirine bağlayıp, her seferinde zekası ve gözlem gücüyle beni hayretler içinde bırakan yazarın okunmaya değer kısa hikayelerinden oluşan kitabı. Eğer siz de sıradan olayların ilginç tesadüflere dönüştüğü bir şölene şahitlik etmek istiyorsanız mutlaka okuyun derim.

24.11.2007

İşte o defter

Küçük öykücüklerden oluşuyor ve raslantıları bir kez daha düşündürüyor bizlere.
Kitabın ismini görüp "ahandaa bahsedip durduğu kırmızı defter bu muymuş? hmmm ne acaba" diyerek almışımdır fakat sanıldığının aksine New York üçlemesinin kırmızı defterinde yazdığını tahmin ettikleriniz değildir içinde yazanlar. Bir Auster zekiliği inceliği yoktur bu kitapta pek. ve Auster'e başlamak için de asla ideal değildir. Arada öyle bir okunabilir. Yani süper bir şey beklemeyin. Auster'in diğer romanları gibi değil pek.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.