0/5 - 0 Kişi Yorum Yap, Kazan!
38,5 TL
55,0 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Aynı Gün Teslimat : 15 Kasım (18:00 - 23:00)
Hızlı Teslimat : 16 Kasım
Standart Teslimat : 18 - 20 Kasım
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


İnsan düşünen canlıdır ve Ahilik; her şeyden önce, bir düşüncedir. İnsana özgü olan bu düşünce; evrensel ve genel geçer’dir. Sadık Göksu, 2000 yılında yayımladığı, “SOKRAT VE EFLÂTUN’DAN GÜNÜMÜZE AHİLİK”adlı kitabında, Ahiliğin tarihini, Filozof Sokrates’e kadar götürmüştür.Bu kitabında ise, tüm yerellik iddialarına karşı, evrenselliği vurgulayarak; Ahiliği, ilk insana, Tarihöncesi’ne kadar götürmüş; onun, yazıyı ilk bulan Sümerlerde de bulunduğunu göstermiştir.

Bir “Ahilik Ansiklopedisi” niteliğinde olduğu için, üst başlık olarak, “Kırkambar” adını alan elinizdeki kitapta, genellikle ihmal edilen Fütüvvetnâmeler konusundaki boşluk rahmetli Abdülbaki Gölpınarlı’nın son derece değerli çevirilerinden özetlerle giderilmeye çalışılmıştır. Özellikle Prof. Dr. Mikâil Bayram’ın bulguları ve İbn-i Batuta’nın gözlemleri değerlendirilerek; esnafları da örgütlemiş olan Ahi Evren konusuna, yeni bir aydınlık getirilmiştir.

Ayrıca, insan düşüncesinin en yücesi denebilecek olan Ahiliğin; gelişmesindeki yükselişlerle birlikte, düşüş ve boşluklara da değinilmiş, örnekler verilmiştir.

Tarihsel gelişme içinde; Bacıyan-ı Rum örneğinin, ilk çağ kadınlarında da nasıl yaşatıldığına değinilmiş; andığımız önceki kitapta, Hrıstıyanlık ve İslâmiyet’ten örnekler verildiği gibi, bu geniş dönemde de; Buddha, Konfüçyüs, Tao, Zerdüşt ile birlikte Tevrat ve sonrasından bilgiler verilerek; Ahilik, ilkel komün (Kamu) örgütünde de izlenmiş; L.H.Morgan’ın Tarih öncesi araştırmalarından özetler verilmiş, Ahiliğin Sümerler’le tarihe girişi gösterilmiştir.Sayfa Sayısı: 671

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: URANUS

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız