5/5 - 1 Kişi Yorum Yap
19,0 TL
25,0 TL %24
24 Saatte Kargo!
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kırım'a Seyahat Kitap Açıklaması

“19. asrın ikinci yarısında Tataristan’da doğan, yüksek eğitimini İstanbul’da tamamlayan Fatih Kerimî, İsmail Gaspıralı’nın açtığı yolda devam etmiş yazar, gazeteci ve eğitimcilerimizdendir. 1937 yılında fikirlerinden dolayı Stalin’in zulmüne uğrayan ve kurşuna dizilen Fatih Kerimî’nin yazdığı eserleri, çıkardığı gazeteleri, kurduğu okulları ve hocalığıyla Türk dünyasına ışık olduğu tartışılmazdır.

Gaspıralı İsmail’in 1883 yılında binbir zorlukla çıkarmaya başladığı Tercüman gazetesinin 20. kuruluş yıl dönümü kutlamalarına katılmak için Orenburg’dan yola çıkan Fatih Kerimî, Bahçesaray’a kadar olan yolculuğunu ve Bahçesaray’da yapılan kutlamaları anlattığı Kırım’a Seyahat adlı bu eserinde geçtiği güzergâhlardaki izlenimlerini, gördüğü sıkıntıları, bunların sebeplerini ve çözümünün de ancak eğitimle olacağını dile getirmektedir.

Kısa bir seyahatname olan bu eser bize 1903 yılındaki Orenburg, Harkov, Yalta, Akmescid, Bahçesaray gibi bölgelerin bir panoramasını vermektedir. Esere dikkat edilirse o günkü Türk dünyasının siyasi, ekonomik, dinî, sosyal ve diğer. sıkıntılarının günümüzde de benzer şekilde olduğu acı acı görülecektir.”

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

Puanlamalar
%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

22.08.2019

KIRIM'A SEYAHAT | Kişisel Yorumum

Gaspıralı'nın yol arkadaşının, Fatih Kerimî'nin eserini okuma keyfini tahmin edemezsiniz. Kendisinin de ne kadar önemli bir şahıs olduğunu, eserinden anlamış bulunuyorum. Kadınlar hakkındaki ince, önem veren düşünceleri, Müslümanlığın Araplık olmadığını her fırsatta yinelemesi ve eğitim için yaptıkları her şey hayranlıkla okumama sebep oldu. Özellikle kitabın sonundaki fotoğraflar beni çok etkiledi. Bu mücadeleci insanların o kadar naif bir hayat yaşamaları, giyimleri, aile yaşantıları manidar. Şimdilerde mücadele denince insanların anladığı, belinde silah, kendi gibi düşünmeyenlere zorbalık yapmak. Ama bu insanlar mücadeleyi cahilliğe karşı etmişler. Eğitim için, Türk adının daima yükselmesi, Türk gencinin iyi yerlere gelmesi için mücadele etmişler. Gıpta ettim, mücadelemiz bir olsun... Allah emeklerinden razı olsun Fatih Kerimî, mekanın cennet olsun...

22.08.2019

Kırım'a Seyahat

Kerimî, Türk milletinin büyük maarif öncülerinden İsmail Gaspıralı (1851-1914)’nın çıkarmakta olduğu Tercüman gazetesinin 20. Yılı münasebetiyle 4 Mayıs’ta Bahçesaray’da yapılacak Dua Meclisi’ne katılmak üzere 27 Nisan 1903 tarihinde trenle yola çıkmıştır. 6 Yol arkadaşı, yazı yazdığı Vakit gazetesinin sahibi Ramiyef’in kayınbiraderi Hamidcan Efendi’dir. Kerimî, başta Orenburg olmak üzere Kırım’a kadar geçtikleri istasyon şehirleri hakkında kısa bilgiler vermektedir: Bozoluk, Samara, Sızran, Penza, Marşansk, Ryajeski, Tula, Kursk, Harkof; sonra Kırım: Akmescit (Simferopol), Bahçesaray, Akyar (Sivastopol), Yalta…

22.08.2019

KIRIM'A SEYAHAT

FATİH KERİMİHazırlayan: Hayri ATAŞEserin tanıtımına başlamadan evvel Fatih Kerimî'den biraz bahsedelim. Kerimî, 1870 yılında bugünkü Tataristan’ın Bügülme kazasına bağlı Minlibay köyünde dünyaya gelmiş, ilk ve orta tahsilini bu çevredeki medreselerde tamamlamıştır. 1896 yılında İstanbul Mülkiye Mektebinde yüksek tahsilini bitiren Kerimî, iki yıl Kırım’ın Yalta şehrinde öğretmenlik yaptıktan sonra Orenburg’a gitmiştir. Burada eğitim faaliyetine devam etmiş, sonra da bu şehirde yayın hayatına başlayan Vakit gazetesinde uzun yıllar başyazarlık yapmıştır (1906-1917). Bolşevik İhtilâli’nden sonra Moskova’ya gitmiş ve burada bir üniversitede Türkçe dersleri vermiştir. Zalim Stalin devrinin masum kurbanlarından biri olan bu değerli yazar, 1937’de Türk casusluğu gibi uydurma bir suçla tutuklanmış ve idam edilmiştir. Modern Tatar edebiyatının kurucularından biri olan Fatih Kerimî’nin üç kitabı Türkiye Türkçesiyle de yayımlanmıştır: İstanbul Mektupları, Kırım’a Seyahat, Avrupa Seyahatnamesi.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.