5/5 - 2 Kişi Yorum Yap
19,76 TL
26,0 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 16 Ocak - 21 Ocak
Standart Teslimat’ta 125 TL üzeri kargo bedava!

Kır Çiçekleri Kitap Açıklaması


KIR ÇİÇEKLERİ
Halk Türküleri El Kitabı

"Halk havaları kır çiçeklerine benzer. Bu kitapta, 10 çocuk ezgisi, 80 teksesli türkü, 10 ikisesli türkü olmak üzere toplam 100 tane halk havası var. Yüz halk havası yüz çiçek demek, yüz tane kır çiçeği... Böyle düşündüm, kitabın adını Kır Çiçekleri koydum."

"Halk havalarını düşündüm, tarih içinden süzülüp gelen, toplumla birlikte yaşayan, toplumun içinden fışkıran havaları, onların güzelliğini düşündüm; yok olmalarını - unutulmalarını -yozlaşmalarını görmezden gelmek, susarak karşılamak doğru olmazdı; derlemek gerek dedim..."

"Hızla değişmekte olan toplumsal koşullar yüzünden halk havalarının günlük yaşayışa bozulmadan katılamadığını, gelecek kuşaklarda yaşayamayacağını düşündüm, yaşasın istedim, yeni müzik yaşamımız kendi değerlerimizin geliştirilmesiyle oluşsun istedim; ortak türkü dağarcığımız yok, aynı okullarda okumuş üç kişi buluşsak beş türkü söyleyemiyoruz yanlışsız; ayrı duysak ayrı düşünsek de, birlikte söyleyeceğimiz türkülerimiz olsun istedim; bütün bunlar ancak eğitim yoluyla sağlanabilirdi, bunun için halk havalarının eğitime temel alınması gerekirdi; halk havalarını eğitime temel alabilmek için ise nota gerekli, söz gerekli, bunları içeren kitaplar gerekli diye düşündüm ve işte bu düşüncelerle hazırladım Kır Çiçekleri'ni."

"Aslında bize yüz çiçek yetmez; bin çiçek, onbin çiçek gerekli. Daha çok nota, daha çok kitap gerekli. Kır Çiçekleri bu yolda, imece yöntemiyle atılacak bilinçli bir ilk adım olacak; eğitimcilerin ve öğrencilerin imecesiyle.. Bunun için Kır Çiçeklerini bu imeceye katılacak eğitimcilere ve onların sevgili öğrencilerine, bütün öğrencilere adıyorum."

"Sizin başarınız, imecenin başarısı olacaktır, kır çiçeği benzeri halk havalarının..."Muammer SUNSayfa Sayısı: 128

Baskı Yılı: 2006


Dili: Türkçe
Yayınevi: Sun Yayınevi

 

Puanlamalar
%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.