4/5 - 36 Kişi Yorum Yap, Kazan!

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 128

İlk Baskı Yılı : 2012

Dil : Türkçe

Medya Cinsi : Ciltsiz

"Bütün bu yüzyıllar boyunca kadınlar, erkeği olduğundan iki kat büyük gösteren bir ayna görevi gördüler, büyülü bir aynaydı bu ve müthiş bir yansıtma gücü vardı. ... Tamamını gör
10,2 TL
15,0 TL %32
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Virginia Woolf

Virginia Woolf

25 Ocak 1882'de Londra'da doğdu. Roman türüne yaptığı özgün katkılarla edebiyat tarihine adını yazdırdı. Aynı zamanda döneminin en önemli eleştirmenlerinden biri olarak kabul edilir. 1925 yılında yayımlanan Mrs. Dalloway (İletişim, 1999) ünlü yazarın adıyla anılacak 'bilinç akışı' tekniğinin en başarılı örneğidir. Virginia Woolf, 28 Mart 1941'de içine düştüğü ruhsal bir bunalım sonrasında evlerinin yakınlarınd ... Tamamını gör

Yazarın Diğer Eserleri

Kitap Açıklaması


"Bütün bu yüzyıllar boyunca kadınlar, erkeği olduğundan iki kat büyük gösteren bir ayna görevi gördüler, büyülü bir aynaydı bu ve müthiş bir yansıtma gücü vardı. Böyle bir güç olmasaydı dünya hâlâ bataklık ve balta girmemiş ormanlardan ibaret olurdu. Savaşlarda zafer kazanıldığı duyulmazdı... Çar ve Kayzer ne taç giyerler, ne de tahttan inerlerdi. Uygar toplumlarda hangi işe yararlarsa yarasınlar, bütün şiddet ya da kahramanlık eylemlerinde aynalar gereklidir. İşte bu yüzden Napoléon da Mussolini de kadınların erkeklerden aşağı olduğunda bu kadar ısrarcıdırlar, eğer onlar aşağıda olmasalardı kendileri büyüyemezlerdi."

Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf'un 1928 yılında kapılarını kadınlara yeni yeni açmakta olan Cambridge Üniversitesi'ndeki kız öğrencilere hitaben yaptığı bir konuşması üzerine şekillenmiştir. İngiltere'de kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmelerinden bir yıl sonra yayımlanan kitap o tarihten günümüze feminizm tartışmalarının locus classicus'u olageldi. Jane Austen ve Charlotte Brontë'den, kadınların niçin bir Savaş ve Barış yazamadıklarına; Shakespeare'in hayali kız kardeşinden bugün de tartışılmaya devam eden kadının yoksulluğu ve namusu başlıklarına, hatta yaratıcılığın doğasına kadar uzanan geniş bir yelpazede kalemini özgürce oynatan Woolf, kadınlara edebiyat alanında bir çıkış yolu gösteriyor.

"Bir kadın eğer kurmaca yazacaksa, parası ve kendine ait bir odası olmalıdır," diyen Virginia Woolf'un sesi, aradan geçen sekseni aşkın yıla rağmen gücünü ve etkinliğini koruyor.
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 128

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 95

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kırmızı Kedi

 

Puanlamalar

%62,9
%14,3
%11,4
%8,6
%2,9
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

17.07.2019

yorucu bir dil

Kitabı heyecanla aldım, ama dili o kadar yorucuydu ki. Anlayıp oturtmam biraz sürdü.

15.07.2019

Sıkıcı Üslup

Konu itibariyle değindikleri önemli olabilir ama üslup olarak fazlasıyla sıkıcı. Vardığı bir nokta yok. Sadece fikir paylaşımı var. Bu yönüyle hiç beğenmedim. Bir de tarihi olaylar için şöyle olsaydı böyle olurdu yaklaşımı yanlış. Bu kitapta, kadınlara şans tanınsaydı kadınlar şöyle başarılı olurdu; böyle yazardı böyle çizerdi şeklinde bir anlatım var. Bu yönüyle varabildiği bir nokta da yok yazarın. Tavsiye etmiyorum.

09.07.2019

Virginia ile Görüşme

Bu kitap sayesinde Virginia ile oturup hoşbeş etmiş olduk. Çok samimi bir dille yazılmış. Feminist yazarların öncülerinden olan Virginia fikirlerini mantığa büründürerek kavgacı olmayan bir şekilde sunuyor aklından geçenleri bizlere. Shakespeare, Johnson gibi başarılı yazarlardan örnekler vererek savını destekliyor. Herkesin okuması gereken, dili ağır olmayan bir kitap.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız