34,2 TL
Standart Teslimat : 01 Temmuz - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kayıp Ruhlar Kitap Açıklaması

 


Sayfa Sayısı: 332

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Belge Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

16.10.2011

...

Kitap bitti hemde bir yandan tadını çıkara çıkara okuyup ilerisini merak ederek bir yandan bitmesin diyerek.
Kitap okumayı çok severim  ama uzun zamandır beni bu kadar kendine bağlayan, bu kadar ilgimi çeken kitap okumamıştım..Kafamda o dönemin insanlarına sormak istediğim çok fazla soru var diyordum ya işte bu kitapta bu soruların çoğuna yanıtlar buldum kitabın deyimiyle bir Eylül Çocuğu olarak.
Kimi zaman A.Kadir´le sohbet ediyormuşum gibi geldi, kimi zaman Mustafa konuşuyormuş gibi kimi zaman Muzo´ya mektup yazıyorum yada o´nun mektubunu okuyormuşum kimi zaman Hüseyin´le sohbetteymişim gibi geldi.O kadar benden, bizden..
Kitabı elimden bırakmak zorunda olduğum kısa zamanlarda ne yapsam içindeydim hala.Alelacele işimi görüp doğru kitaba koşuyordum.Kitap bitti ama beynimde hala, etkisindeyim.
Bu kitabı bizler gibi onların hemen arkanızdan gelen Eylül çocukları ve o dönemi yaşayan herkes okumalı diyorum.Kullanılan dil son derece akıcı en başta bu bağlıyor.. Kimi zaman itiraflar var, özeleştiri var. Sözün özü kısası okunmaya değer, kitaplıkta bulunması gereken bir kitap.
Elinize, yüreğinize emeğinize sağlık

11.10.2011

BİZİM ROMANIMIZ

Bir roman okudum beni geçmişime götürdü hem de acısıyla tatlısıyla o yılları yaşadım tekrardan.

Nobel almak niyetiyle yazılmış bir roman değil, öyle edebi sanatlar da kullanılmamış bir şeyleri anlatırken, hatta devrik cümleler bile var romanda

Bizi anlatıyor roman günahımızı sevabımızı yaptıklarımızı hatta yap(a)madıklarımızı  anlatıyor O yılları yaşamış o dönemde üniversitede okumuş ve azıcık ucundan da olsa devrimci mücadeleye sempatizan olarak bile katılmış biri romanı okuduğunda mutlaka kendinden bir parça bulacaktır.

Semtlere kişilere olaylara o kadar girilmiş ki hah diyorsun okuduğunda ben de buradaydım ya da evet ya burada böyle bir yer vardı diyerek daha bir merakla okuyorsun. Öyle güzel betimlemeler yapılmış ki romanda insan bir anda kendisini Kadıköy çarşıyı gezerken buluyor balıkçısıyla yeşillikçisiyle hatta turşucusyla

Zorluyorsun kendini hangi turşucuydu burası acaba ya da hangi balıkçıydı diye Oturulan pastanelere uğranan laz bakkala kadar hepsi gerçek hepsi var olan mekanlar.

Aşklarımız sevdalarımız dillendirilmiş bir kısmımızın yaşayamadığı ya da kaçamak yaşamak zorunda oldu aşklarımız.Evliliklerimiz anlatılmış romanda hatta hep acımasızca suçlandığımız "devrim nikahı" bile anlatılmış nedir nasıldır diye.Hevesle yapılan ve başarılamayan devrime kurban giden evlilikler beraberlikler işlenmiş geri dönüşlerle ve acı veren hatta gözlerinizi yaşartacak aşk mektuplarında

Bu romanda eylemlerimiz var gözaltılarımız hatta cenazelerimiz var Çoğumuzun adını unuttuğu Kerim Yaman ı Şahin Aydını anımsatıyor yazar hem de bir çoğumuzun beraber sabahladığı mutfağında iki gece boyunca yemek bile pişirdiğimiz üniversite işgalini yazarken.

Komando Ayvaz ı bile unutmamış yazarlarımız Milliyetci Cephe hükümetince Eğitim Enstütülerinin başına getirilen faşisti Bizlerin üç yıl değil dört yıl okuyalım isteğini terör diye niteleyip kendi adamlarını iki yılda mezun ederek öğretmen yapanları bulacaksınız romanın sayfalarında.

Vefayı  dostluğu arkadaşlığı bulabileceğiniz gibi vefasızlığı ihaneti ve acımasızlığı da bulacaksınız bu romanda

Tek tip elbiseyi giymemek için yoldaşlarıyla ölüme yatan Metris cehenneminden tünel kazıp çıkan sonrasında örgütünce hain ilan edilenleri  anımsayacak Lider kadrolarını,militanları,üyeleri ve aday üyeleri anımsayacaksınız

Sonra  bu güne döneceksiniz neydik ne olduk diyeceksiniz Saçlarımızda aklar karşımızda bu kavgadan az veya çok yara alarak çıkmış sağ kalan dostlar bir rakı masasının etrafında neydi o günler diye ağlaşıp marşlar söylerken bulacaksınız kendinizi

Sözün kısası bizi anlatan bize seslenen bir roman çıkmış sevgili dostum A.Kadir Konuk ve Derya Cebecioğlu nun çalışmalarından ellerine sağlık diyorum dostlarıma

Eminim okuyunca sizde hak vereceksiniz bana

Sizlere bir sır da vereyim eğer turşu ve balıkla aranız iyiyse çok güzel turşu ve lakerda tarifleri de bu güzel romanın satır aralarına gizlenmiş .

Hasan Gürelliler

İstanbul

.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.