Ürün geçici olarak temin edilememektedir
;

Katip Bartleby Kitap Açıklaması

 


"Yapmamayı tercih ederim."

On dokuzuncu yüzyıl ortalarında, Wall Street'teki bir hukuk bürosunda çalışan az rastlanır kişilikteki bir kâtibin ağzından çıkan ve onun hayat felsefesini dile getiren bu ünlü cümle, o günden beri tekrarlanıp duruyor.

Kâtip Bartleby, kendisine verilen görevleri yapmamayı tercih ettiğini söyleyerek çalışmanın sınırlarını pasif direnişle çizen bir öncü. İşini son derece kusursuz yapsa da günün birinde 'çalışmamayı tercih eden' Bartleby, hukuk bürosunun sahibi avukatın ağzından anlatılıyor. Kâtibinin inadıyla başa çıkamayan avukat, kapitalizmin kalesinde, devasa binaların duvarlarına bakan masasında, sadece çalışmayı değil yaşamayı da durduran, hiçbir işe yaramayan bu adamdan kurtulmak ister, sonunda akıl ve mantık dışı bir çözüme yönelir. Bartleby'nin hikâyesi, bireyin toplum kurallarına karşı tavrını yansıttığı kadar özgür irade ve determinizm konularına da bir pencere açıyor. Kendini dünyadan soyutlayan, özgürlüğünden taviz vermeyen Bartleby canının istemediği hiçbir şeyi yapmazken kâtibinin çalışmaması karşısında ona hem acıyan hem de öfkelenen avukatın bu direnişe gerekli tepkiyi göstermemesi şaşırtıcı ve düşündürücü.

Kafka'dan Albert Camus'ye kadar önemli yazarlara esin kaynağı olan Kâtip Bartleby, absürd edebiyatın öncülerinden ve Amerikan edebiyatının kült yapıtlarından.

"Bartleby, paravanın arkasında oturduğu yerden son derece yumuşak, ama kararlı bir sesle, 'Yapmamayı tercih ederim,' dediğinde yaşadığım şaşkınlığı, yo, dehşeti bir düşünün."
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 80

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 42

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kırmızı Kedi

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

18.11.2020

etki bırakan

Kitabın sonunda sizi bir süre düşündürecek.. Çok keyifliydi.

27.05.2015

Bir süre etkisinden kurtulamayacaksınız!

İşyerinde, orda ,burada  durduk yere burnunuza sokulan , saçma ve mantık ötesi işler dışındaki işlere bile ´´bunu yapMAMAyı TERCİH EDERİM´´ gibi bir cevap verebilme ihtimalinizi artıracak , saracak ,sarsacak, bir çırpıda okunacak bir minicik kitap . Bir sabah bir akşam İETT yolculuğunda  tok veya aç karnına rahatlıkla okunabiliyor ve bitince de aaaa yol ne çabuk bitti ya moduna geçirebiliyor.

03.05.2015

merak ettiğim insan: katip bartleby

Farklı yaşantısı ve kişiliğiyle dikkat çeken katip bartleby´nin sadece bir dönem yaşantısını anlatıyor kitap. Haliyle öncesini merak ettiriyor. Ne oldu, neler yaşadı? Herkesin ona bir hikaye biçebileceği bir yaşamı okuyorsunuz. Tavsiye ederim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.