Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


İkinci Dünya Savaşı'nın sınırlarımıza dayandığı 1944 yılı. Ülkede, ekmek, şeker, yakacak gibi temel ihtiyaç maddeleri karneye bağlanmış, dışarıdan gelebilecek ani baskınları önlemek amacıyla geceleri her yerde karartma uygulaması başlamıştır. Şairlere, yazarlara, düşünürlere baskı uygulanan bir dönemdir aynı zamanda.

Bu sıkıntılı günlerde, bir aydın, şair ve edebiyat öğretmeni olan Mustafa Ural yazdığı ve toplatılan şiir kitabı nedeniyle aranmaktadır. Sağlık problemleri vardır ve hemen teslim olmak istemez. İstanbul'un soğuk ve karartılmış sokaklarına, eş dost evlerine sığınır. Tutuklandığı zaman savaş bitmiştir, ama savaş yıllarının Türkiye'de bıraktığı izler daha uzun süre silinemeyecektir.
Rıfat Ilgaz, Karartma Geceleri 'nde Mustafa Ural'ın kaçış öyküsünü anlatırken, savaşın etkisindeki ülkemizin 1940'lı yıllarına daSayfa Sayısı: 276

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

 

Puanlamalar

%60
%40
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

19.11.2015

1944 dönemleri

O dönemlerle bu dönemler arasında pek fark olmadığını okuyunca anlayacaksınız. Akıcı , dusunduren , sürükleyen, 1944 dönemlerini anlamamızı sağlayan bir kitap  Yazar kitabı 1974 yılında yazmıs, sonrasında Tarık Akan´ın basrolde oynadığı filme cekilmistir. Mustafa´nın gel git lerini nasıl oynadığını acıkcası merak ediyorum.

05.12.2014

Dönem

Biraz macera biraz sosyal ilişkiler ve fazlaca dönemin izleri ... Gayet Başarılı.

01.11.2014

1940 ar bu kadar iyi bir uslüpla anlatılamazdı.

Kİtapta 1940 lı yıllarda ülkemizin nasıl bir ateş çemberi içinde olduğunu çok güzel anlatmış, hem hükümetin siyasal tavrı hem de halkın içinde olduğu durum harika bir uslup ve sade dille anlatılmış. Kömürün kara borsaya düştüğü ve küçük kese kağıtları ile satıldığı , öğretmen maaşının 90 tl olduğu ve kara borsadan bir ekmeğin 1 tl olduğu dönem ... ayrıca Ayten karakterini de çok sevdim. Başına ödül konulan birini vefa duygusu ile babasının ve çevresindeki herkesi karşısına  alma pahasına korumak herkesin yapabileceği bir şey değil. Mutlaka okunması gereken bir romanÿ"

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.