Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Sahip olunan değerler kişinin toplum içerisindeki konumunun belirlenmesinde etkili olmaktadır. Bu değerler sayesinde birey, diğer insanlar ile etkili iletişime geçebilir ve sosyal konumunun belirlenmesi için uygun bir zemin hazırlayabilir bir eğitimci grubuna göre, bu özelliklere sahip değerler siteminin fonksiyonlarını şöyle sıralamaktadır:
1. Bireye amaç ve yön tayin eder.
2. Bireysel ve toplumsal faaliyetlerin esaslarını ve genel yönünü verir.
3. Bireylerin davranışlarını yargılamaya yardımcı olur.
4. Bireyin başkalarından ne beklemesi gerektiğini ve kendisinden ne beklediğini bilmesini sağlar.
5. Bireyin doğru ve yanlışı, haklı ve haksızı, hoşa giden ve gitmeyeni, ahlâki ve ahlâki olmayanı ayırt etmesini sağlar (Tezcan 1974:134).

Ancak, yine seçilen konular gerekli bilgi temeli ve değer alanı üzerine oturtulamadığı için öğrencileri tatmin edememektedir. Çünkü konular gereğinden fazla detaylı ve gereksiz bilgilerle dolu olduğundan öğrencilerin iç dünyalarına hitap edememekte, onların manevi yönden tatmin olmalarını sağlayamamaktadır. Böyle bir durumda öğrenci tatmin olmadığı gibi, kendisine verilen çelişkili bilgiler de kafasında şüphelere yol açmaktadır. Bu şartlar altında da öğrencinin sorumluluk duygusuna sahip olması ve şahsiyet geliştirmesi beklenemez.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 121

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Gece Kitaplığı

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.