33,6 TL
Standart Teslimat : 23 Mayıs - 26 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kara Delik Blues Kitap Açıklaması

 

1916 yılında Albert Einstein tarafından ortaya konulan genel görelilik ve bir sonucu olan kütleçekim dalgaları teorisini deneysel olarak kanıtlamak, bir asırdır bilim insanlarının en büyük gayelerinden biriydi. Einstein’ın makalesinin yüzüncü yıldönümünden bir sene sonra da olsa, 2017 yılında kütleçekim dalgalarından beklenen ses nihayet duyuldu ve bu keşif, projenin yürütücüleri Rainer Weiss, Barry C. Barish ve Kip S. Thorne’a Nobel Fizik Ödülü’nü kazandırdı. Janna Levin, kendisinin de parçası olduğu bu projenin anlatısını ve astrofizik hakkında okurun merakını kışkırtacak birçok konuyu akıcı bir dille anlatıyor.

Elinizdeki kitap, uzun yıllara dayanan bilimsel bir deneyin ve bu deneyin gerçekleşebilmesi için yıllarca uğraş veren yüzlerce bilim insanının tutku dolu şarkılarının hikâyesidir.

“Bu kitap, evrenimize bir ‘kütleçekimsel-dalga penceresi’ açma arayışımızı muhteşem bir biçimde anlatıyor. Bu harika maceranın bir katılımcısı olarak, vizyonumuzu, mücadelelerimizi, acı verici yolculuğumuzun başarıya ulaşan değerlerini ve ruhunu bu kadar iyi yakaladığı için Janna Levin‘i alkışlıyorum.”

Kip Thorne, Yıldızlararası Bilimi’nin yazarı, 2017 Nobel Fizik Ödülü sahibi astrofizikçi.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

22.10.2020

kütleçekim dalgaları

Kütleçekim dalgaları meraklıları için durum çok güzel anlatılmış

27.07.2019

Çeviri sorunları

Oldukça merakla aldığım, LIGO sürecini çok detaylı bir kronoloji ile anlatmasına karşım, kanımca çevirideki yetersizlikler nedeniyle kitabın okunuşu yer yer tad vermemektedir. Yer yer bir çok cümlenin dokusu motomot bir çeviri hissi vermektedir. Aynı şekilde terimlerde de çeviri hataları gözüme çarptı ilk aklıma gelen talaş anlamındaki "chip" kelimesinin, karıştırılarak yonga olarak çevrilmesi.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.