4,5/5 - 4 Kişi Yorum Yap
25,6 TL
32,0 TL %20
Standart Teslimat : 29 Ocak - 02 Şubat
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kara Bahar Kitap Açıklaması

 


"Yatak odasında, ondan uyuması beklenirken, o pencere camlarını inceliyor. İki çizginin nasıl haç şeklinde kesiştiğine bakarken erkekler ve kadınlar geliyor aklına: Dikey çizgi erkek, yatay çizgi kadın. Birleştikleri yer ise bir giz. (Kız aşk hakkında hiçbir şey bilmiyor.) " "Bunları sana aldım - kendi harçlığımla," diyor kız gururla. Şaşkınlığını gizlemeye çalışan adam, bir şeftali alıp ısırıyor. Kıza da bir şeftali veriyor ve yavaş ve sessizce, onları konuşmak zorunda olmaktan kurtaracak bir şey bulmaktan memnun, yiyorlar. Kız adamın ağzından çıkardığı şeftali çekirdeklerinden birini alıp gülümseyerek kendi elbisesinin cebine koyuyor. "Senden hatıra olsun," diye fısıldıyor kızararak. Şeftali çekirdeği onun uğuru olacak. Kız, bir ipliğe geçirip boynunda taşımak için çekirdekte delik açılıp açılamayacağını düşünüyor. Tuhaf fikirleri var: adamın onuruna, ondan kalan hatıraları koyacağı gizli bir bölme yapmayı tasarlıyor. Şimdi artık korkmuyor. Ona bütünüyle güveniyor. Şimdi artık adam onu sevdiğini biliyor.
(Tanıtım Bülteninden)


BİRİCİK BİR ‘UNICA’ Hilmi Tezgör


“‘Yabancı bir toprakta ölmek’ – bunu bir yerde okumuştu ve hiç unutmamıştı. Ah! Bir akşam olsa! Ama kuşlar hala şakıyor ve güneş batmak istemiyor. Yalnızca hava karanlıkken ölümle yüz yüze gelme cesaretinin olacağını biliyor.” Bu sözler, 1916 Berlin doğumlu ressam ve yazar Unica Zürn’ün Kara Bahar (Dunkler Frühling) isimli anlatısından. 12 yaşında umutsuzca âşık olan, ama karşılık alamayacağını bildiğinden, pencereden atlayarak intihar etmeye karar veren bir kız çocuğunun büyüme sancıları ve içinden geçenler tüm açıklığıyla aktarılıyor bu kitapta. Burada kızın “yabancı bir toprakta,” yani komşunun bahçesine düşerek ölmek istemesinin nedeni, öfke duyulan anne ve babaya daha büyük bir şok yaşatmak. Ve bu satırların yazarı Zürn, kitabın yayımlanışından sadece bir yıl sonra pencereden atlayarak intihar ediyor. Üstelik gerçekten de ‘yabancı topraklarda’; Berlin’de değil, sevgilisinin Paris’teki otel odasından ölüme atlıyor.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 64

Baskı Yılı: 2014


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 40

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Encore
Puanlamalar
%75
%25
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

30.12.2014

Etkileyici

Çok etkileyiciydi. Özellikle Hilmi Tezgör´ün son sözüyle birlikte "ne güzel bir kitaptı" dedirtiyor.

28.12.2014

Nazan Maksudyan - Radikal Kitap

1967’de yayımlandıktan çok kısa bir süre sonra, Unica Zürn’ün tıpkı romanın kahramanı olan isimsiz kız çocuğu gibi kendini öldürmesi, içeriği zaten netameli Kara Bahar’ın tedirgin edici bir şöhret kazanmasına sebep olmuş. Bu kült kitap Encore Yayınları’nın Duygu Çağı Kitapları Dizisi’nin bir parçası olarak yeniden yayımlandı. Yazarın Türkçedeki tek eseri olması açısından ayrıca önemli.

Unica Zürn’ün (1916-1970) dışavurumcu kısa hikâyeleri 1950’lerde Alman gazetelerinde yayımlanır. Daha sonra ölümüne kadar iş ve hayat arkadaşı olacak Alman sürrealist sanatçı Hans Bellmer ile Paris’e taşınır. Paris’te André Breton, Max Ernst, Man Ray, Marcel Duchamp gibi sürrealist çevreden birçok sanatçıyla temas halinde olan Zürn, bir yandan kendi de resim ve çizim çalışmaları yapmış, sürrealist etkileri edebiyatına da yansımıştır. Kara Bahar’ın sıradışı ve unutulmaz kurgusu, yarattığı imgelemin aynı anda hem yıkıcı hem şiirsel olmasından da besleniyor. Genç kızın cinsellikle ve akıl hastalığı benzeri takıntılı zihin yapısıyla eşzamanlı tanışması, (ağırlıklı olarak erkek) sürrealistlerin bayıldığı “çılgın aşk” özlemini hatırlatıyor.

Gerçeküstücü etki girift fanteziler ve hayalle gerçeğin içiçe geçmesi şeklinde kendini hissettiriyor. Okuru kendi hipnotik dehlizlerine çeken anlatı, ritmi ve tınısıyla algıyı bulanıklaştırıyor, bir rüya âlemi atmosferi yaratmayı başarıyor. Umutsuz ve sert finale gelince de aynen bir rüyadan uyanmış gibi allak bullak oluyorsunuz.

Tipik Freudçu perspektiften annesi ve kadın cinselliğinden (ve elbette vajinadan) iğrenen küçük kız, ilk olarak baba formunda karşısına çıkan erkek bedeni karşısında tepeden tırnağa büyüleniyor. Yıllar sonra âşık olduğu havuz kenarındaki adam, bedensel güzelliğini anlatmaya doyamadığı bir Davud figürü âdeta. Ancak, küçük kızın anne baba tasavvurları Freud’u doğrulasa da, cinsel tercihleri ünlü psikanalistin heteroseksüeliteyi norm kabul eden analizini tersyüz ediyor (güzel hizmetçi Frieda’yla oynaşmayı, mektuplaştığı küçük âşığıyla öpüşmeye tercih ediyor). Havuz kenarındaki adamın saçının teli bir hazine onun için, ama yine de kadın-erkek cinselliğinden tiksindiği de bir gerçek.&ÿ#8232ÿ;&ÿ#8232ÿ;Unica Zürn, kitabının otobiyografik bir ergenlik dönemi anlatısı olduğunun altını çizmiş, “kendi çocukluğuma dayalı, küçük bir kızın erotik hayatı” ifadesini kullanmıştır. Ama roman basit bir anı kitabından çok, zorlukla alınmış bir itiraf, yazarın kendi saplantılarının kökenlerini aradığı bir tür şeytan çıkarma ayini gibi. Beden-zihin ilişkisinin en sarmal en teşhisi zor formüllerinden olan cinsel dışavurum ve deneyimi sorgulayan Zürn, aşk, romantizm, kusursuz arzu nesnesi kolaycılığından çok uzak, çok zor bir işe soyunuyor. Bir çırpıda kusur gibi, hastalık gibi, sapkınlık gibi tanımlanacak yönlerini gizlemek yerine, cesurca gözler önüne sermekten çekinmiyor.&ÿ#8232ÿ;&ÿ#8232ÿ;Hilmi Tezgör, kitaba giriş yazısında Zürn’ün eserinde kurmaca yaratmaktansa kendi iç dünyasına döndüğünü, “ıstırabın şiirini” yazdığını söylüyor.&ÿ#8232ÿ;&ÿ#8232ÿ;Kara Bahar’ın tasvir ettiği çoğunlukla mükemmellikten uzak iğreti bedenler ve marazi, gergin cinsellik atmosferi Egon Schiele’nin resimlerini düşündürüyor. Ünlü ressamın kadınlara ve kadın cinselliğine hayranlığıyla, Zürn’ün kadın bedenini, özellikle kendisininkini hırpalamaya yönelik tutumu çelişiyor elbette. Yine de Schiele’nin sert sert bakan, gergin, her halleriyle işlenmemiş, ham bir cinsellik duygusu taşıyan genç kız portreleri isimsiz kahramanımızı hatırlatıyor. Onlar da bir anda oturdukları yerden kalkıp camın pervazına gidebilirmiş gibi bir tereddüt duygusu yaratıyorlar bakan kişide.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.