4/5 - 16 Kişi Yorum Yap
18,76 TL
28,0 TL %33
- Teslimat Seçenekleri -
Hızlı Teslimat : 29 Mayıs
Standart Teslimat : 31 Mayıs - 03 Haziran
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Tablo bittiğinde Osman Hamdi başyapıtına baktığını hemen anladı. Sonuçtan hayli memnundu. Ama resmi görenler tabloda ne anlatıldığını anlamakta zorlanmışlardı. Birbirlerine kaplumbağa terbiyecisi diye eski bir mesleğin olup olmadığını soruyorlardı. En okumuş yazmışlar bile böyle bir meslekten söz edildiğini hiç duymamışlardı. Nerede çalışırlardı bu adamlar? Sirklerde mi? Yoksa saray bahçesinde mi? Kimse bilmiyordu. Osman Hamdi de hayatı boyunca kimsenin bilmediği meslekler yapmıştı. Ressam olmuştu en başta. Sonra müze müdürü. Bir arkeolog. Ardından da güzel sanatlar akademisi müdürü. Onun kaplumbağa terbiyecisinden bir farkı yoktu aslında!

 

Kaplumbağa Terbiyecisi, -Osman Hamdi Bey'in Romanı- çok çalışmış ve bu topraklara aydınlama düşüncesinin tohumlarını serpmiş bir adamın hayatını son derece açık ve akıcı bir dille anlatıyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar

%80
%13,3
%0
%0
%6,7
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

28.02.2020

Biyografik roman

Resime ve Osman Hamdi beye merakı olanların hayatının detaylarını roman tadında öğrenebilecekleri bir kitap. Çok öneririm..

26.08.2013

eğitim şart denir ya hani..

Türkiye´nin içinde bulunduğu dönemin daha doğrusu o zamanlar Osmanlı devletinin içinde bulunduğu durumu çok açık bir şekilde anlatan, eğitime sanata değer veren insanların o zaman sanki ülke düşmanı gibi görülmesini anlatan bir roman.

29.07.2011

Bir aydınlanma yolcusunun hikayesi...

Önünden belki de onlarca defa geçip gittiğim bir tabloydu "kaplumbağa terbiyecisi". Sadece kaplumbağaları eğitmeye çalışan yaşlı bir adam görüyordum o tabloda, ta ki bu kitabı okuyana dek.

"Kaplumbağa Terbiyecisi", koca bir impartorluğun aydınlama sancıları yaşadığı bir dönemde, geleceğe aydınlanma tohumları ekmeye çalışan hukukçu/ressam/diplomat/belediye başkanı/eğitmenin Osman Hamdi´nin hayatını anlatıyor.

Paris sokaklarında hukuk eğitimi ve resim aşkı arasında kalan Osman Hamdi´nin, Paris´ten Bağdat´a oradan da İstanbul´a uzanan hayatın hikayesi.

Kitapta sadece tek bir kişinin hayatının anlatıldığını düşünmeyin. Osman Hamdi´nin gözüyleÿ; Abdulaziz´den Abdulhamite, Meşrutiyet´ten İstibdad´a bir dönemin hikayesi anlatılıyor.

Kitaptan sonra tabloya daha farklı bakıyorum. Benim gözümde, Kaplumbağa terbiyecisi, artık birkaç kaplumbağanın ehlileştirilmesinden öte, koskoca bir cihan imparatorluğunun eğitimle,sanatla,aydınlanmayla olan imtihanını resmediyor...

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız