Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kapital Manga 1. Cilt Kitap Açıklaması


Bu kitapta, bilimsel sosyalizmin kurucusu Karl Marx'ın başyapıtı Kapital, manga (Japonlara has çizgi roman) formunda öyküleştiriliyor. Kapital'in özü ve temel kavramları, bir peynir fabrikasındaki üretim süreçleri etrafında gelişen çarpıcı bir öyküyle iç içe anlatılıyor ve böylece genellikle göz korkutan bir eser olarak görülen Kapital çok geniş bir okur kitlesinin ilgi odağı haline geliyor.

Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan bu çalışmanın özgün basımı Aralık 2008'de Japon yayınevi East Press tarafından gerçekleştirildi. İçeriği ve kurgusu kadar görselliğiyle de ilgi çeken eserin yayını dünya çapında büyük yankılar yarattı, satış rakamı kısa sürede 100 bini geçti. Japonca aslından özenli bir çeviriyle Türkçeye kazandırılan kitapla Kapital'in teorik özü ve kavramları rahat okunur bir tarzda okurların dikkatine sunuluyor.

Kapital Manga, zevkli bir okuma vaat ediyor: Hem Kapital'in pasajları içinde gezinirken aylarını tüketmiş olanlar için, hem Kapital'i okuma hayalini hayata geçirememiş okurlar için... Hem Kapital'in en temel kavramlarıyla tanışmak isteyen gençler için, hem de genç-yaşlı çizgi roman ve manga tutkunları için...
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 192

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yordam Kitap

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Çizgi roman olarak Suç ve Ceza ve Kapital Manga
Hayati Roman

Klasiklerin, özellikle de Suç ve Ceza'nın çizgi roman uyarlamasının çıktığını öğrendiğimde heyecanlanmıştım. Belli başlı klasikleri 3-5 yılda bir yeniden okurum. Kişinin kendi macerasının akışına paralel olarak bu romanlardan aldığı tad, onu algılayışı, yorumlayışı değişir. Her okumamda yeni boyutlar keşfederim. Aslında kendimizi keşfetmenizin, kendi varoluşumuzu, sınırlarımızı, insanlar ve hayatı tanımamızın bir yansımasıdır bu süreç. Hele yazar Dostoyevski gibi karmaşık kişiliklerin, derin ve içinden çıkılmaz iç dünyaların yazarı ise.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Kapital Manga görselliği ve romantik yorumuyla öne çıkıyor
Yeşim Dinçer

Marx'ın son ve büyük eseri Kapital'i okumanın güçlüğü hakkında pek çok nükte ve hikâyecik var. Ama -benim duyduklarım arasında- en ilginci Çarlık Rusya'sında geçiyor: Das Kapital Rusça'ya çevrildikten sonra mevzuat gereği sansür kurulunun önüne gidiyor. Yazarlara ve yayıncılara göz açtırmayan, kılı kırk yaran sansürcüler Kapital'i evirip çevirdikten sonra kitabın bozguncu fikirlerle dolu olduğuna dair bir rapor düzenliyorlar. Fakat yine de, "o kadar sıkıcı ve karmaşık bir kitap ki Rusya'da bunu okuyan olmaz, okuyan olsa da anlayan bulunmaz" diyerek yayımına olur veriyorlar. Hikâyenin sonunu biliyorsunuz: Otuz beş yıl sonra Rusya'da devrim oluyor. 

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%84,2
%5,3
%2,6
%2,6
%5,3
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

15.01.2010

Das Kapital'i "kapitalize" etmek...

Şu dünya klasiklerini çizgiroman halinden ilk kez okumak zaten yeterince saçma da Das Kapital'i çizgiroman haline getirmek nedir? Üç ciltlik koca eserin nesini anlatacaksın bu yöntemle? "Marksist teoriyi anlatan bir hikaye hazırladık" deseler başım üstüne... Ama sen bunun başlığını Kapital koyup, bir de Karl Marx'ın adını kullanırsan, tek derdin Marx'ın sırtından para kazanmak, Das Kapital'i sömürmek demektir. Koca bir ikiyüzlülük...

29.11.2009

Hayal kırıklığı

Heyecanlanarak aldığım kitaplardan birisi. Fakat gerek içerik olarak gerekse de biçim olarak büyük hayal kırıklığı benim için. İçerik çok zayıf. Kapital ile nasıl bir bağlantı kurulduğunu anlayamadım. Kapitalin ortaya koyduğu hiçbir kavramsal temel kitapta mevcut değil. Kapitalin yönteminden ise çok uzakta. Çizgiler ve baskı biçimi ise çok vasat.

25.10.2009

yaygın dağıtımı sağlanmalı

Kapital´i okumayı sanırım 3 kez denemişimdir ve maalesef başarılı olamadım. Önecelikle bunun için Evrensel Basım Yayından çıkan ´Kapital´i okuma kılavuzu´na başvurmayı düşünerek KAPİTAL maceramı ertelemiştim. Fakat çıkan bu eser işimi oldukça kolaylaştıracağa benziyor. Herkese iyi çalışmalar.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.