Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kapan Kitap Açıklaması

 


"Yine de saygım baskın çıkıyor. Birkaç günün büyütecinden bakmayı korumaktan alamıyorum kendimi. Seni öyküler dışı tutacağım. Öyküler ancak bizim dışımızda yaşanmışlık sanrılarında uyutacak bir kısa zaman için -içi sıkılanları. Onlara bir ölçü duygu da katacağım hatır için! Yazık ki deliremeyeceğim."

Dost-Yaşamasız, Bay Muannit Sahtegi'nin Notları, Siyah-Beyaz, Mızıkalı Yürüyüş-Kara Tren, Buzul Çağının Virüsü, Ihlamur Ağacı-İpin Ucu'ndan sonra Kapan ile Vüs'at O. Bener yazını sürüyor.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 64

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 58

Baskı Yılı: 2006


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Renksiz öyküler kitabı
Onur Koçyiğit

Alabildiğine devrik cümlelerinin arkasında aslında kendisiyle bir sorunu olan ve bu sorunu çözmek için de sorduğu sorulara okurlarıyla beraber cevap arayan bir yazarın gölgesi vardır. Çocukluğunu dahil hayatının tamamına yakınını eksik ve çalkantılı yaşamış bir neslin, terk-i diyar eylemeden önceki son sorgulayışlarına tanıklık etmenin bir faydası olacağına inanan birisi olarak, geçmişi ve günümüzü Vüsat' O. Bener'den dinlemenin tam zamanıdır.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

09.07.2019

Kurmaca Değil Gerçek!

Vüs'at Bener'in son kitabı Kapan'ı okurken, öykülerin çoğunun kurmaca olmadığını bilakis yaşadıklarını ve hayata dair düşüncelerini zerkettiği bir anlatı kitabı olduğunu düşündüm. Hayatının son demlerinde yaşadığı sağlık sorunlarını, artık sonuna geldiği hayattan hiçbir beklentisi olmadığını anlatırken kısa anlatılarında hayat felsefesini yedirmiştir. İnsanın trajedisinin özünü bilinemezlik oluşturduğunu çok sarih biçimde ifade etmiştir. İnsan yaşamının kaçınılmaz sonu, mukadderatı üzerine düşüncelerini belirtmiştir. Dost-Yaşamasız kitabı gibi okuması zor olmayan, biraz karamsar ama fazlasıyla gerçekçi bir kitaptır Kapan. Vüs'at Bener okuyucuları yazar hakkındaki görüşlerini bir kez daha teyit edecek ve buruk bir biçimde okuyacaktırlar Kapan'ı. Bilhassa en uzun öykü-anlatısı olan Bağımlılar Koğuşu, yaşadıklarını yazdığı izleniminin oluşmasına neden olan kısımdır.

05.08.2015

hüzün...

Yazarın ölümünden bir kaç yıl önce basılan, çoğu kendi hayatıyla ilgili, okunduktan sonra yoğun bir umutsuzluk ve hüzün duygusu yaratan kısa fakat sert hikayeler...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.