Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kaos Ve Belirsizlik Kitap Açıklaması

 

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

 

Immanuel Wallerstein’ın 1950’lerden itibaren başlayan yazı hayatı neredeyse 70 yıla yaklaşmaktadır. Soğuk Savaş yılları sırasında Amerika’daki McCartism üzerine yaptığı master tezi ile başlayan yazı ve düşünce hayatı genişleyerek devam etmiş ve bir süre sonra Batı dışı toplumlara, özellikle Afrika çalışmalarına yönelmiştir. 1970’lerden itibaren kendini son beş asrın dünya tarihindeki gelişmeleri anlamaya adamıştır. 1974’te ilk cildini yayımladığı ve hâlen devam eden en önemli çalışması The Modern World System’de, dünya tarihinde ilk defa ortaya çıkan bir dünya sisteminin oluşumunu incelemektedir. Wallerstein, bütün enerjisini ve analizlerini bu sistemi anlamaya ve gelecekte olanları tahmin etmeye adamış önemli bir düşünce insanıdır.

Bu kitapta yer alan yazılar, Wallerstein’in son iki yılda (Ocak 2016-Aralık 2017) kaleme aldığı siyasî/ekonomik analizlerinden oluşmaktadır. Orta Doğu’dan Çin’e, Fransa’dan Peru’ya ve Trump’tan Erdoğan’a kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsayan bu metinler, yazarın temel tezlerini günlük analizlerine nasıl yansıttığını göstermesi bakımından son derece kıymetlidir.

 

Dizi Yönetmeni: Mehmet Erdoğan

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

24.04.2021

Önemli ama zaman çok çabuk her şeyi değiştiriyor

Yazar, genelde 2016-2017 yıllarında yazılmış olan makalelerini derleyip kitap haline getirmiş. Yazılarının bir kısmı hala güncelliğini koruyor ve geçmişte yazdığı yazılarda, bu günlere yönelik tespit ve öngörüleri var. Doğrusunu söylemek gerekirse bunların büyük bir kısmı doğru günümüzde kendisini doğrulamış. Dünyanın her kıtası ile ilgili ilginç yazılar var ve ufuk açıcı.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.