Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


1609 yılında İspanya kralı III. Philip, İspanya'nın Müslüman sakinlerinin sapkın, hain ve mürtet olduğunu ilan eden bir ferman yayımladı. Bütün Müslüman nüfusa üç gün süre verildi, aksi halde ölüm cezasına çarptırılacaklardı. Zalim ve travmatik bir göçle bütün aileler kuşaklardır yaşadıkları köylerini, evlerini terke zorlandılar. Aragon ve Katalonya'da Müslümanlara hükümet komiserleri eşlik ediyordu; öyle ki, ırmaktan su içtiklerinde ya da bir gölgeye sığındıklarında ücretini talep ediyordu. Beş yıl boyunca süren bu ülke dışına sürgünde toplam 300.000 Müslüman İspanya topraklarını terk etmek zorunda kaldı. 1614 yılına gelindiğinde İspanya'da Müslümanların varlığı silinmişti.

"Kan ve İman, Avrupa'nın ilk çok-kültürlü ulusu olabilecek bir toplumun kendisini ölümcül bir şekilde sakatlamasını anlatırken, inançların tartışıldığı günümüzde dinsel ve ırksal baskının nelere yol açabileceğine dair de kasvetli dersler veriyor."
-Profesör David Levering-Lewis, İslam and the Making of Europe-

"Modern ırkçılığın temelini oluşturan 'kan'ın inançtan daha önemli olduğu yaklaşımının nasıl doğduğunu anlatırken, bir yandan da Avrupa'daki ilk etnik temizliğin dökümünü de veriyor. Yol açıcı bir kitap."
-Profesör Kvvame Anthony Appiah, Princeton University-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 490

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Alfa Yayıncılık

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız