4,5/5 - 10 Kişi Yorum Yap, Kazan!
35,0 TL
50,0 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 19 - 21 Aralık
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Kendi alanlarında çığır açan, onlarla hesaplaşmadan yeni bir şey söylemenin zor olduğu kitaplar vardır. Richard Sennett'in düşünce tarihinin başyapıtlarından biri olan Kamusal İnsanın Çöküşü böylesi bir kitaptır: Tarihten sosyolojiye, psikolojiden antropolojiye entelektüel bir şölendir.

Sennett, Kamusal İnsanın Çöküşü'nde özgünlük ve entelektüel derinlikle kamusal hayat ve özel hayat arasındaki dengesizliğin nedenlerini ve bu dengesizliğin yol açtığı sorunları inceliyor. Ona göre, hayatın, aile ve yakın dostlar dışındaki parçası olan "kamusal hayat" bir zamanlar "hayat dolu"ydu ve kişiler için çok önemliydi. "Yabancı"larla duygusal bağlar kurarak insanın oyun yeteneğini çoğaltan, toplumsallaşmasını/medenileşmesini sağlayan bir kamusallık vardı. Bütünlüklü ifadesini 18. yüzyıl Avrupa şehirlerinde bulan bu kamusallık zamanla ağırlığını yitirerek yerini "özel hayat"a bıraktı. Kamusal hayat artık özel hayatın gerektirdiği oranda önemli olmaya başladı.
Sennett, bugün, tanımadığımız ama aynı şehirde yaşadığımız insanlarla kurulacak çok boyutlu ilişki ve hazlardan yoksun kaldığımızı söylüyor ve şu soruları soruyor: Yabancı, nasıl tehdit edici bir unsura dönüştü? Sessiz kalarak seyretme, kamusal hayatın tek yolu haline nasıl geldi? Yalnız kalma, bir hak olarak nasıl oluştu? Özel hayat ilgi odağı haline nasıl geldi? Politikacıları neden yaptıklarına ve programlarına bakarak değil de kişisel özelliklerine göre değerlendiriyoruz? Evlerimize özen gösterdiğimiz halde sokaklarımız neden pis?

Sennett, kamusal alanların yaşanan mekânlar olmaktan çıkıp gelip geçilen yerlere dönüşmesiyle yüreklerimizi sevgili ve dostlarımızın dışında kimseye açamadığımızı, özel hayatına kapanan kişiliklerimizin giderek güdükleştiğini, başka insanlarla oyun oynama yeteneğimizi yitirmemizin bizi nasıl eksilttiğini tarihsel/toplumsal bir perspektifle işliyor. Bu süreci Balzac ve Diderot'nun yazılarına, Paganini ve Liszt'in müziğine, tiyatro ve izleyicinin davranışlarına, mimariye, Dreyfus Davası'na ve Richard Nixon'ın kariyerine, özel ve kamusal hayatın konuşma ve giyim biçimleri gibi gündelik örneklerine bakarak anlatıyor. Modernlikle birlikte özel hayatına tutsak olan insanın kamudaki sessizliğini, yalnızlığını, yaşayan değil seyreden bir insan haline gelme tarihini inceliyor. Sennett, bütün bunlara rağmen umutsuzluğa kapılmıyor. Yitik bir kamusal cenneti hayal etmek yerine, kişilerin yakın dostları arasındaki kadar rahat ve güvenli olduğu, oyuna önem verdiği, nezaketi elden bırakmadığı bir ortamda, şüpheyi en aza indirerek "ötekini tanıma"nın imkânlarını araştırıyor. Sokakta "öteki"ne "merhaba" demek isteyenler için... Radikal Kitap Eki İlanları, E-BültenSayfa Sayısı: 480

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları

 

Puanlamalar

%80
%20
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

15.01.2006

Bilgi Deposu

Eğer belirli bir dönemde belirli bir toplumun yaşantısı üzerine söz söyleyecekseniz, eğilmeniz gereken onlarca alan var; ekonomiden tutun modaya, şehir planlamasından tutun edebiyata, psikolojiden tutun tiyatroya kadar. Bu liste elbette daha uzar.
<br>
Sennet iki ayrı zamanda, iki ayrı topluma eğiliyor kitabında. Tezini kanıtlayabilmek için önce sistemli bir bilgi yağmuruna tutuyor okurunu. İtinalı çıkarsamalarla dolu, herbiri altın değerinde, edinmek için pek çok kaynak karışıtırılması gereken bilgiler bunlar. Birikimli bir okurun, Osmanlı ve Türkiye toplumuna dair pek çok çıkarsamalar yapabilmesine de imkan veriyor kitap.
<br>
Bu kadar ince eleme, sık dokumanın ardından, Senett´in sağlam bir tez önermesini beklemek de  hakkımızken, yazar burada duruyor. Varolan toplumdan duyduğu huzursuzluk ortadayken, (yazarda bir 18. yy-sanayi toplumu öncesi nostaljisi seziliyor) karamsarlığını geleceğe dair bakışına da bulaştırıyor. Kitabın bir yerinde (s. 74) "burjuva" derken ezilip büzülen Sennett´in sunduğu çözüm muğlak,  muhafazakar bir uzlaşma gibi duruyor. ÿ"Karakter Aşınmasıÿ" adlı kitabında "burjuva"dan rahatsız olduğunu belirtse de, yazar umutsuz anlaşılan...

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız