55,25 TL
- Teslimat Seçenekleri -
Aynı Gün Teslimat : 09 Ağustos (18:00 - 23:00)
Standart Teslimat : 11 Ağustos - 14 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kamelyalı Kadın - Hasan Ali Yücel Klasikleri Kitap Açıklaması

 

Gerçek hikâyelerden alınan ilhamla yazılan eserleri sever misiniz? Öyleyse "Monte Cristo Kontu" ve "Üç Silahşörler" romanlarıyla ünlü Alexandre Dumas'nın yasa dışı oğlu Alexandre Dumas Fils'in yazdığı "Kamelyalı Kadın" adlı romanı keyifle okuyacaksınız! Gelin, yazara dünya çapında ün kazandıran romanın konusundan biraz bahsedelim.

 

"Kamelyalı Kadın" adlı kitabı neden okumalısınız?

Alexandre Dumas Fils'in yazdığı "Kamelyalı Kadın", 240 sayfadan oluşan bir aşk romanı. 19. yüzyıl Paris'inde geçen roman, Marguerite Gautier ile Armand Duval'in aşkını konu alıyor. Armand Duval, genç ve soylu bir hukukçu. Marguerite Gautier ise kamelyaları çok seven, lüks yaşama düşkün, fakirlikten nefret eden bir genç kadın. Yazar, bir anlatıcının dilinden okura aktardığı Armand ile Marguerite'in hikâyesi sayesinde tutkulu bir aşkı anlatırken aynı zamanda o dönemin sorunlarını da ele alıyor. Siz de yazarın akıcı anlatımı ve merak uyandıran kurgusu sayesinde bu etkileyici romanı bir çırpıda okuyabilir, aşk ve fedakârlık gibi temalar üzerinde uzun uzun düşünebilirsiniz. Ayrıca 19. yüzyıl Paris'i hakkında detaylıca fikir edinebilir, romanda yer alan kadın ve erkek karakterler sayesinde söz konusu dönemde yaşayan insanların duygu ve düşünce dünyalarını anlamaya çalışabilirsiniz.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Alexandre Dumas Fils'in "Kamelyalı Kadın" adlı romanını henüz 24 yaşındayken kendi aşk hikâyesinden esinlenerek yazdığını biliyor muydunuz? Yazarın Marie Duplessis ile yaşadığı aşk hikâyesine dayanan eser, özgün dili Fransızcada orijinal adı "La Dame aux Camélias" olarak ilk kez 1848 yılında yayımlanır. Zamanla pek çok dile çevrilen eser, ilk kez Ahmet Mithat Efendi tarafından Türk okurlarla buluşturulur. 1963 yılında Tahsin Yücel çevirisiyle Varlık Yayınları tarafından yayımlanır. 1999 yılında Kaf Yayıncılık imzasıyla basılan roman, 2006 yılında yine Tahsin Yücel çevirisiyle Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi'nde yer almak üzere Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından da yayımlanır. Yazar, aslında roman olarak kaleme aldığı eserini sonradan tiyatro oyununa da uyarlar. Oyunun ilk gösterimi 2 Şubat 1852'de Théâtre du Vaudeville'de yapılır. Bale ve tiyatro sahnesinde pek çok kez izleyicilerle buluşan eser, Giuseppe Verdi tarafından "La Traviata" adıyla operaya da uyarlanır. Ayrıca farklı ülkeler tarafından defalarca beyaz perdeye aktarılır. Dilerseniz bu acıklı aşk hikâyesini bir de izleyici gözüyle değerlendirmek için George Cukor yönetmenliğinde çekilen ve 1936 yılında gösterime giren ABD yapımı "Camille" (IMDb: 7.3) filmini izleyebilirsiniz.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Alexandre Dumas Fils'in kaleme aldığı "Kamelyalı Kadın" adlı eseri sevdiyseniz Stefan Zweig'ın "Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu" isimli eserini, Alexandre Dumas Père'in "Siyah Lale"sini ve Jane Austen'ın "Emma" adlı romanını da okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

02.03.2021

Etkileyici

Bir kadının yaşamını oldukça  gerçekçi anlatan bu kitap beni derinden etkiledi.

07.12.2020

İnce detaylar

Okunması gereken bir eser, okuduklarınızın kurgu değil gerçek hayat anıları olduğunu da aklınızın bir köşesinde bulundurarak okumanızı tavsiye ederim. Karakterlerin aslında gerçekte kimler olduğunu araştırdığınızda şaşıracaksınız.

12.11.2020

tavsiye edilir!!

harika bir kitaptı kesinlikle okuyun

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.