Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması

Kadın Hükümlüler:

Cezaevi Öncesi, Cezaevi Süreci ve Tahliye Sonrası

Kadınların erkeklere oranla her zaman daha az suç işlemeleri kadın suçluluğu olgusunun göz ardı edilmesine ve istisnai bir durum olarak bakılmasına yol açmıştır. Dolayısıyla suçluluk temelde bir erkek alanı ve deneyimi olarak görülmüş, suçla ilgili her yaklaşım erkek suçluluğu olgusunu incelemeye ve açıklamaya çalışmıştır. Kadın suçluluğu olgusu erkekler için üretilen yaklaşımlarla açıklanmaya çalışılmış ve kadın suçlular ve gereksinimleri göz ardı edilmiştir.

Feminist kriminolojinin gelişimiyle birlikte kadın suçluluğu konusunda yapılan çalışmalar kadın sorunlarına ve kadın deneyimlerine yaklaşma olanağı sağlamış, bu sayede kadın suçluluğu alanında belirli kazanımlar sağlanmıştır. Bu kazanımlar sayesinde kadın suçluluğunun tek bir nedenle açıklanamayacak bireysel, toplumsal ve kültürel özellikleri olduğu anlaşılmıştır. Aile içi şiddet, istismar, madde bağımlılığı, yoksulluk, içinde yaşanılan çevrenin özellikleri, kadın suçluluğuyla doğrudan bağlantılı olan olgulardır.

“Kadının Suç Serüveni/Kadın Hükümlüler: Cezaevi Öncesi, Cezaevi Süreci ve Tahliye Sonrası” isimli bu kitap kadın hükümlülerin cezaevi öncesindeki yaşamı, cezaevi sürecindeki ve tahliye sonrasındaki ihtiyaçlarını ele alıyor. Bu çalışma ile kadın hükümlülerin cezaevi süreci ve tahliye sonrasındaki yaşam gereksinimlerinin belirlenmesine ve kadın hükümlülere yönelik uygun hizmet önerilerinin geliştirilmesine çalışılmıştır.

Kitabın temel gayesi, kadın suçluluğunun nicel boyutu ortaya çıkarılmaya çalışılırken aynı zamanda kadınları suça götüren nedenleri anlamak, kadınların tahliye sonrasında toplumsal hayata katılmaları için gerekli olan ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların karşılanabilmesini sağlayacak hizmetlerin belirlenmesini sağlamaktır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız