5/5 - 4 Kişi Yorum Yap, Kazan!
18,66 TL
22,22 TL %16
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 20 - 22 Eylül
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Dünya'da yalnızca son altı bin yıldır ataerkil düzen görülmektedir. Daha önce tam bir milyon yıl, toplulukları kadınlar yönetmiş, hayvandan insana geçişte en önemli rolü kadınlar üstlenmişlerdir. Dünyamızdaki ilk çiftçiler, ilk doktor ve bilim adamları kadındır. Toplumsal güdülerin gelişmesine cinsel ilişkiler değil, anasal işlevler yol açmıştır. Dişi cins, erkekleri hayvanlıktan çıkarıp insanlığa yükseltmiş, ırkımızı uygarlığın eşiğine getirmiştir. Erkekler sürekli olarak avlanmakta ve savaşmaktaydılar. Bu nedenle insanlığı hayvansı yaşantısından kurtarıp insan özellikleriyle donatma işi, kadınlara kalmıştı. Kadınlar birarada çalışmaktaydılar. Bunun sonucu olarak, anaerkil toplum, insanların birbirlerine karşı kardeşçil duygular beslediği bir başka toplumsal dizgeyi yarattı. Aslına bakılırsa, kadınlar, erkeklere birbirleriyle ve diğer türdeşleriyle geçinmeyi öğretti.
-Evelyn Reed-Sayfa Sayısı: 254

Baskı Yılı: 1995


Dili: Türkçe
Yayınevi: Payel

 

Puanlamalar

%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

21.01.2008

Objektif bir bilimsel çalışma

Yazarın yirmi beş yıl süren insanbilimsel araştırmalarını ve incelemelerini içeren bu kitap, yayımlandığı anda (1975) toplumbilim alanlarında büyük tartışmaların doğmasına neden olmuş ve daha sonra üniversitelerde ders kitabı olarak okutulmaya başlanmış. Beni üzen böyle bir kitabın ülkemizde çevrildiği 1982 yılından beri sadece 2 basım yapmış olması, yeteri kadar okunmamasıdır. Yazar kitabında anaerkil dönemi somut kanıtlarıyla ortaya dökerken çok fazla kaynaktan yararlanmış, bu konuda araştırma yapan bir çok bilim adamının görüşlerine yer veriyor, bu dönemi yok saymaya çalışan görüşleri de başarılı bir şekilde eleştirerek yine bilimsel kanıtlarıyla çürütüyor.
Toplum bilincine nasıl ulaştık ve bunda biz kadınların rolü neydi? İçinde bulunduğumuz ataerkil dönemin "erkeğin üstünlüğü" inancıyla, anaerkil dönem deyince, bir çok insanın kafasında bunun karşıtı olan "kadın üstünlüğü" olgusu canlanmaktadır. Bu kitabı okursanız anaerkil dönemin çok daha eşitlikçi bir yaklaşımı içerdiğini göreceksiniz. Kadınların günümüzde aşağılanmasının biyolojik nedenlere dayanmadığını, bunun tarih boyu böyle olmadığını ve bir zamanlar toplumsal yaşamın örgütleyicisi olduğunu bilmemiz gerekir. Bu bilimsel çalışmayı, insan toplumunun tarihini ve bu günkü cins ayrımını anlamak adına, kadın erkek herkese şiddetle tavsiye ederim.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız