11,4 TL
15,0 TL %24
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

’’ Gastronomi insanın beslenmesiyle ilgili olan her şeyin

Zihinsel bilgisini kapsar.’’

Brillat-Savarin (1755-1826)

 

Gastronomi doğası itibariyle disiplinler arası incelenmesi gereken bir alandır. Tarihin, antropolojinin, ekonominin, sosyo-kültürel ve pozitif bilimlerin teori ve kuramları aracılığıyla incelenmesi gereken gastronomi, duyulara hitap eden yönüyle pratik olan uygulamalarda hayat bulur. Gastronomi sadece seçkin, rafine lezzetlerin arandığı ve tüketildiği bir alanı kapsamaz. Kültürlere göre değişiklik gösteren tüketim alışkanlıklarının insanoğlu için en faydalı ve en doğru hallerini araştırır, üretir ve üzerinde düşündürerek açıklar. Bu bağlamda gastronomi hünerli parmakların ürettiği lezzetli yiyeceklerin yanı sıra, düşünen ve araştıran zihinlerin kaleme aktardığı bilgiler bütünüdür. Yiyeceğin hem bilimsel hem de kültürel tüm kodlarını somut örnekler amacıyla açıklamayı hedefleyen bir alandır.

Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünün kuruluşunun on birinci yılında geçmişten günümüze miras kalan beş lezzetin öyküsünü bu kitapta bir araya getirdik. Amacımız bu beş lezzetin disiplinlerarası bir bilim olan gastronomi açısından incelenmesi ve okuyucuya sunulmasıdır. 

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
;
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız