Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kabil

Kabil

Kabil

8/10 - 114 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Işık Ergüden
Yayınevi :

Kırmızı Kedi

  • 60 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

José Saramago  ölümünden önce yazdığı ve yayımlandığı ülkelerde büyük tartışmalara yol açan son romanında insanlığın kutsal kitaplardaki başlangıcına geri dönüyor.


 


Adem ile Havva’nın oğlu, kardeş katili, “sürgün ve gezgin” Kabil’le çıkılan bu yolculuk, Eski Ahit’in loş ve tekinsiz diyarlarında, zaman ve mekân kavramlarını altüst ederek, süreğen bir şimdiki zaman içinde, edebiyatla felsefenin kesiştiği dar alanlarda dolaştırıyor okuru.


 


Suç, ceza, adalet, nefret, ihtiras gibi insana özgü kavramlar ile savaşlar, katliamlar, cinayetler, boyun eğmeler ve isyanlar gibi insana özgü eylemler arasında gidip gelirken, İbrahim’den Nuh’a, Adem ile Havva’dan Eyüb’e, Lilith’e kadar bütün kadim şahsiyetler de beklenmedik anlarda ve yerlerde karşımıza çıkıp insanlık panoramasını tamamlıyorlar.


 


Gerçeğin ironik, yalın ve dolaysız dilini kullanan Saramago bu son romanıyla bize tüm zamanların sorusunu miras bırakmış oluyor: İnsan türü evrendeki yerini ve varlığını hak etmiş midir? 


(Tanıtım Bülteninden)

Hamur Tipi : 2. Hamur

İlk Baskı Yılı : 2011

Baskı Sayısı : 17. Basım

Sayfa Sayısı : 152

Ebat : 14x21

Medya Cinsi : Ciltsiz

Dil : Türkçe

ISBN: 9789944756938

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Pikaresk mesel
Aysu Önen

Bir Can Yücel şiirinin adıydı mesel. Öyle öğrendim. Eğitici, ders verici hikâye. Kutsal kitaplarda anlatılan türden. Saramago’nun Kabil’ini okurken hatırladım. Baksanıza kuzum aşağıdaki dizelere, sanki şair de okumuş da yazmış.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (10)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Bir çırpıda keyifle ama şaşkınlıkla okudum.

Sorgulamaya teşvik ettiği kesin, okumaktan kendimi alamadım. Ama ara sıra kantarın topuzu kaçmış mı, Saramago maksadını biraz aşmış mı diye de düşünmedim değil. inanan insanlar tarafından bakıldığında çokça dini unsur itibarsızlaştırılmış. Kitap elimdeyken şaşkınlıktan ağzımın açık kaldığını sonradan fark ettiğim anlar oldu =)

bu esere hayal kırıklığı diyebilmenin dayanılmaz saçmalığı

bir gecede bitirdiğimi hatırladığım ve beni büyük ustayla tanıştıran, edebiyat dünyasında, birkaç ortadoğulu yazarın kitapları hariç, nadir bulunan güzel bir ortadoğu kaynaklı dinlerin hicvi. tek kelimeyle mükemmel. bakmayın bazı yorumlara, düşünebilen biriyseniz; bu kitabı sevmemeniz imkansız. tabii eksik yanı var bu kitabın, tek eksik yanı da diğer arkadaşların da değindiği gibi kısa olması.

eğlenceli

bu kadar keyif alacağımı düşünmemiştim okurken. bir oturuşta bitirdim. fakat yobaz arkadaşları kızdırabilir, o yüzden onlar hiç bulaşmasın derim. zira kitabın ince mizahını anlamak ve gülebilmek herkesin başarabileceği bir şey değil.