4/5 - 121 Kişi Yorum Yap, Kazan!

Hamur Tipi : 2. Hamur

İlk Baskı Yılı : 2011

Baskı Sayısı : 17. Basım

Sayfa Sayısı : 152

Ebat : 14x21

Medya Cinsi : Ciltsiz

Dil : Türkçe

José Saramago  ölümünden önce yazdığı ve yayımlandığı ülkelerde büyük tartışmalara yol açan son romanında insanlığın kutsal kitaplardaki başlangıcına geri dönüy ... Tamamını gör
11,67 TL
18,52 TL %37
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Yazar Hakkında

Jose Saramago

Jose Saramago

José Saramago (d. 16 Kasım 1922, Lizbon, ö. 18 Haziran 2010, Lanzarote), Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Portekizli yazardır.Lizbon kentinin kuzeyindeki küçük bir köy olan Azinhaga'da (Ribatejo) doğdu. Yoksul bir köylü ailenin oğlu olarak büyüdü. Ailesiyle birlikte taşındığı Lizbon'da öğrenim gördü. Öğrenimi sırasında kırsal kesimde çalıştı. Ekonomik sorunları nedeniyle okulu bıraktı. Makinistlik eğitimi aldı ... Tamamını gör

Yazarın Diğer Eserleri

Kitap Açıklaması

José Saramago  ölümünden önce yazdığı ve yayımlandığı ülkelerde büyük tartışmalara yol açan son romanında insanlığın kutsal kitaplardaki başlangıcına geri dönüyor.


 


Adem ile Havva’nın oğlu, kardeş katili, “sürgün ve gezgin” Kabil’le çıkılan bu yolculuk, Eski Ahit’in loş ve tekinsiz diyarlarında, zaman ve mekân kavramlarını altüst ederek, süreğen bir şimdiki zaman içinde, edebiyatla felsefenin kesiştiği dar alanlarda dolaştırıyor okuru.


 


Suç, ceza, adalet, nefret, ihtiras gibi insana özgü kavramlar ile savaşlar, katliamlar, cinayetler, boyun eğmeler ve isyanlar gibi insana özgü eylemler arasında gidip gelirken, İbrahim’den Nuh’a, Adem ile Havva’dan Eyüb’e, Lilith’e kadar bütün kadim şahsiyetler de beklenmedik anlarda ve yerlerde karşımıza çıkıp insanlık panoramasını tamamlıyorlar.


 


Gerçeğin ironik, yalın ve dolaysız dilini kullanan Saramago bu son romanıyla bize tüm zamanların sorusunu miras bırakmış oluyor: İnsan türü evrendeki yerini ve varlığını hak etmiş midir? 


(Tanıtım Bülteninden)

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Pikaresk mesel
Aysu Önen

Bir Can Yücel şiirinin adıydı mesel. Öyle öğrendim. Eğitici, ders verici hikâye. Kutsal kitaplarda anlatılan türden. Saramago’nun Kabil’ini okurken hatırladım. Baksanıza kuzum aşağıdaki dizelere, sanki şair de okumuş da yazmış.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%74,2
%18,3
%3,3
%1,7
%2,5
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

19.02.2019

Habil

Habil ile Kabil Adem ile Havva' nın oğulları.  Saramago bu kitabında çok tartışmalı bir konuyu hikaye ediyor. Kitap merak uyandırıcı , şaşırtıcı ve akıcı bir dil ile yazılmış. Tavsiye ederim .

04.04.2018

Bir çırpıda keyifle ama şaşkınlıkla okudum.

Sorgulamaya teşvik ettiği kesin, okumaktan kendimi alamadım. Ama ara sıra kantarın topuzu kaçmış mı, Saramago maksadını biraz aşmış mı diye de düşünmedim değil. inanan insanlar tarafından bakıldığında çokça dini unsur itibarsızlaştırılmış. Kitap elimdeyken şaşkınlıktan ağzımın açık kaldığını sonradan fark ettiğim anlar oldu =)

05.12.2017

bu esere hayal kırıklığı diyebilmenin dayanılmaz saçmalığı

bir gecede bitirdiğimi hatırladığım ve beni büyük ustayla tanıştıran, edebiyat dünyasında, birkaç ortadoğulu yazarın kitapları hariç, nadir bulunan güzel bir ortadoğu kaynaklı dinlerin hicvi. tek kelimeyle mükemmel. bakmayın bazı yorumlara, düşünebilen biriyseniz; bu kitabı sevmemeniz imkansız. tabii eksik yanı var bu kitabın, tek eksik yanı da diğer arkadaşların da değindiği gibi kısa olması.