Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Josephine'in Gördüğü Kitap Açıklaması

 


"(Bu kilimlerde gördüğüm) renklerin ve desenlerin birleşimi. Herkes bu kadınların sadece başka şeyleri kopyalayabildiklerini ve aynı şeyin tekrar tekrar kopyalandığını söylüyordu. Ama her kilimde pek çok çeşitleme vardı ve bu kilimler benim ilginçlik ve güzellik anlayışıma tamı tamına denk düşüyordu. Elbette bu kilimleri benim için dokumadıklarını biliyordum, ama bunlar her şeyiyle benim ilgi alanıma giriyordu."
Josephine Powell

1919`da doğan Josephine Powell, Türkiye`ye ilk olarak 1955`te, Bizans mozaiklerini fotoğraflamak için geldi. İlk büyük Türkiye gezisine de o sırada çıktı. Cumhuriyet`in kuruluşundan sonra ülkenin tamamını dolaşmasına izin verilen ilk yabancı oldu. Türk düz dokumalarıyla ilgilenmeye başladı. El sanatları hakkında bilgileri doğrudan doğruya Türk göçebelerinden almak için çalışmaya başladı. Bu objelerin hangi amaçlara hizmet ettiğini, hangi malzemelerden yapıldıklarını ve nasıl geliştirildiklerini anlamaya çalıştı. Anadolu kilimlerini, çuvallarını ve benzeri el ürünlerini toplamaya başladı; Anadolu`nun kırsal bölgelerinde dokumacılığın rolünü ve önemini yansıtan bir koleksiyon oluşturdu. Ayrıca, Türkiye`de doğal boyama sanatının yeniden canlandırılmasına ve Türkiye`nin ilk kadın kooperatifi olan ve halıların otantik desenler ve doğal boyalar kullanarak dokunmasını amaçlayan DOBAG Projesinin (Doğal Boya Araştırma ve Geliştirme Projesi) kurulmasına öncülük etti.

Powell, 2007 yılında öldüğünde ardında çok değerli koleksiyonlar ve fotoğraf arşivleri bıraktı. Anadolu`dan topladığı düz dokuma ve etnografik obje koleksiyonlarını ve tüm fotoğraflarının kopyalarını 2006 yılında Vehbi Koç Vakfına bağışladı. 11 Haziran - 21 Ekim 2012 tarihleri arasında Koç Üniversitesi Anadolu Araştırmaları Merkezinde açılan Josephine`in Gördüğü sergisi kapsamında yayımlanan bu kitapta Josephine`in gördüğü Anadolu`nun fotoğraflarını ve onu tanıyan, onunla çalışan, yolculuk edenlerin anlattığı Josephine`i bulacaksınız.

Kitabı derleyen Kimberly Hart Buffalo State College`da öğretim üyesidir ve sosyal ve kültürel antropoloji alanında çalışmaktadır.Sayfa Sayısı: 246

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Şahane Bir Kitap Kadınlar koşulsuz bir hizmet anlayışıyla çalışmıyorlar, saygın bir hayatın devam edebilmesi için anlamlı bir varoluş mücadelesi veriyorlar. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.