Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

İstanbul Meyhaneleri ve Balık Lokantaları Kitap Açıklaması


Bizans'tan günümüze, İstanbul'un en renkli sahnelerinden biri olan, tarihte, edebiyatta, musikide ve anılarda müstesna bir yere sahip 'meyhanelere' bakmak istedik. Daha doğrusu bu gelenek nereden nereye geldi, görmek istedik. Araştırdık; ‘sadece' meyhanelere ve balık lokantalarına bakan bir çalışma göremedik.

‘Lazımdır' bu kente böyle bir kitap dedik... 130 mekân gezdik, konuştuk ve yazdık: Tarihini, kültürel dokusunu, yapısal ve mekânsal özelliklerini, mutfaklarını, ezcümle hikâyelerini tek sayfada iki dilde (Türkçe ve İngilizce) anlatmaya gayret ettik. Aralarda mekânlar arası turlamalara nefes aldıracak edebiyat muhabbetleri ve alıntıları serpiştirdik.

Detaylı olmasa da, yön tarif edecek krokiler hazırladık. Meyhane muhabbetlerinde ehlikeyfe yardımcı olacak öncelikli malumatlar derledik. Doğal olan güzel olandır deyip, hangi mevsim hangi balık, sebze, meyve yenir, bilinsin istedik. İşin adabı, argosu akıldan çıkmasın diye not ettik. Dünya âleme mal olmuş, meze soframızdan parçalar sunduk.

Sofradakiler:
Meyhaneler ve Balık Lokantası bilgileri…
Krokiler…
Hikayeler…
Meyhane Kültürü'nden kısa kısa…
Rakı Adabı…
Argoda Meyhane Kültürü…
Meze Sözlüğü…
İstanbul Balık Takvimi
Sebze&Meyve TakvimiSayfa Sayısı: 352

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Literatür Yayıncılık

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Şahane Bir Kitap
Oylum Yılmaz

Reşat Ekrem Koçu, 1947 tarihli “İstanbul Meyhaneleri ve Meyhane Köçekleri” adlı kitabına “İstanbul’da meyhane kalmadı” diye başlar! Bugün Reşat Ekrem’in yaşadığı yıllara doğru uzandığımızda o vakitlerin meyhanelerine hala iç geçirdiğimiz düşünülürse eğer, meyhane kültürünün de bir “nerede o eski bayramlar” kıvamında yaşanıp yaşatıldığını iddia etmek mümkün.  Ama Reşat Ekrem Koçu haklı, ellerimizin arasından pek çok şeyi çekip alan 20. yüzyıl, çoğu gayrimüslim azınlıkların aramızdan gitmesiyle, semt merkezlerinin ortadan kayboluşuyla, sosyalleşme merkezlerinin alışveriş mekanlarına kaymasıyla, meyhane kültürümüzü de oldukça zedelemiş, ta o yıllardan başlayarak.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.