4/5 - 16 Kişi Yorum Yap, Kazan!
20,44 TL
28,0 TL %27
- Teslimat Seçenekleri -
Aynı Gün Teslimat : 14 Ekim (18:00 - 23:00)
Hızlı Teslimat : 15 Ekim
Standart Teslimat : 16 - 18 Ekim
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


"Bir çocuk karanlığa kalmış ve dar sokaklarda yönünü şaşırmışsa orası İstanbul'dur. Eski sevgilisini bulmak için maceraya atılan gencin, siyah tilki kürkünün peşine düşen avcının, fırtınada sürüklenen geminin, dünyayı bir elmas gibi avucuna almak isteyen prensin, boyun eğmemeye yeminli son isyancının, şarkıcılık hayaliyle evden kaçan kızın, para babalarının, hırsızların ve şairlerin vardığı kent İstanbul'dur. Her hikâye burayı anlatır."

Pus dağıldıkça çoğalan renkleriyle, surları, kuleleri, kubbeleriyle İstanbul… Kırmızı bir şal, siyah bir hırka, Berber Kamo'nun dükkânı, Şerafet Bey'in saati, Küheylan Dayı'nın tabancası… Yerin üç kat altında, küçücük bir hücrede dört adam, titreyip kıvranarak hikâyeler anlatıyorlar birbirlerine. Kaygıyla ve kahkahayla… İstanbul'daki zamanı, geçmiş ve bugün diye ayırmak yerine, yeraltındaki ve yer üstündeki zaman diye ayırarak, anlatıyorlar. Burhan Sönmez, acının ve her şeye rağmen umudun yörüngesinde dönen bir kenti, büyük bir romanla yeniden yaratıyor.

İstanbul İstanbul... demir kapının paslı sesi… "acıda herkes yalnızdır, sen de çözüleceksin..."
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 228

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

İstanbul-Decameron
A. Ömer Türkeş 16-04-2015

Burhan Sönmez ilk romanı Kuzey’i 2009, ikinci romanı Masumlar’ı 2011 yılında yayımlamıştı. Şimdilerde de, dört yıllık bir aranın ardından, yeni romanı İstanbul İstanbul ile okuyucuların karşısına çıktı. İstanbul İstanbul’da Burhan Sönmez, yeraltındaki bir hücreye atılmış dört tutuklunun -maruz kaldıkları işkence ve baskıya- birbirlerine anlattıkları hikayelere sığınarak direnişlerini anlatıyor. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%75
%18,8
%0
%6,3
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

17.07.2019

Günümüz Klasikleri

Şiirsel bir anlatımın eşliğinde ilerleyen kitapta, geçmişin kötü izlerinin toplum, şehir ve insan hayatı üzerinde yarattığı tahribata tanık oluyoruz. Romanda hayat hikayelerinin ortağı olduğumuz her bir karakter toplumsal belleğin tazelenmesine vesile oluyor. Burhan Sönmez bu romanıyla geçmişi ve geleceği arasında sürekli gelip giden insanları ve onların yaşadığı toplumu yeniden işliyor. Okunası bir modern dönem klasiği.

25.06.2019

Harika

“Okumadan anlaşılmaz, ne anlatsam eksik kalır,” diyeceğim bir kalem tanıdım: Burhan Sönmez İstanbul’un altını da üstünü de o nasıl anlatmak... O nasıl bir düş gücü ve aynı zamanda bir dönemin utancıyla okuyucusunu o nasıl yüzleştirmek... İçinde can acısı var, ruh acısı, acının her türlüsü var umut var, endişe var, korku var, işkence var, hayatta kalma çabası var, ince ve yaratıcı bir zekanın okuyucusuna da karakterlere de attırdığı kahkahalar var, soğuk var, sis var, başkalarının iyiliğine kalkan kadehler var ama en çok da en çıplak haliyle İstanbul var. Romanda, hikâye hikâye içinde, Burhan Sönmez’in zihninin enginliğinde, şiirsel dilinin etkisi altında bir gezintiye çıkıyorsunuz. Okuyup da böyle müthiş yazarlarımız, böyle büyük romanlarımız olduğu için gurur duymalı... Bir insanın neye güleceğini bilmek, onu tanımanın bir yoluydu. Berber Kamo’yu ise neye gülmeyeceğini bilerek tanıyorduk. .

19.04.2015

Zirve

Sn. Sönmez, üçüncü romanıyla kendi zirvesini aşmıştır. Masumlar ve Kuzey isimli romanlarındaki esintileri yer yer yine duyumsadığımız İstanbul İstanbul romanı kendi okurlarına sunulmuş, âdeta bir ödül niteliğindedir.
Sn. Sönmezin roman kahramanlarının kendileri üzerinden yaptıkları öz eleştirilerle, sorgulayan bir tutum sergileyip okurunu çeşitli ana konular üzerine düşünmeye sevk etmesi ziyadesiyle mânidardır. Çağdaşlarından ayrı bir yeri olduğu eğitimi, birikimi, yaptığı işler ve pozisyonuyla belli olduğu kadar yazdıklarıyla da ortadadır.
İstanbul İstanbul, romanda bir (yada birkaç, şu an tam emin değilim) yerde atıfta bulunulan Decameron kadar hacimli değilse bile roman tekniği itibari ile geri kalmamaktadır.
Sn. Sönmez´e romancılık hayatında başarılar dilerim.
Bütün eserlerinin okunmasını da edebiyat severlere gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız