Ürün geçici olarak temin edilememektedir
;

İstanbul Hatırası Kitap Açıklaması

 


Byzantion'dan İstanbul'a uzanan, heyecan yüklü bir serüven... Sarayburnu'nda, Atatürk heykelinin ayaklarının dibinde bir ceset, Avuçlarında antik bir pere.... Ama ne bu ceset son kurban, ne de bu antik para son sikke... Yedi kurban, yedi hükümdar, yedi sikke, yedi kadim mekân. Ve tek bir gerçek: Bu şehrin gizemli tarihi.

"Şehre bakıyorduk denizden. Sisler içindeydi İstanbul... Sisler içinde deniz... Sisler içinde teknemiz. Sultanahmet'in minareleriydi görülen, Ayasofya'nın kubbesi, Topkapı Sarayı'nın kuleleri. Hiç yağmalanmamış, yıkılmamış, kirletilmemiş gibiydi şehir. Bembeyaz bir sisle örtmüştü doğa, ne varsa görüntüyü çirkinleştiren. Güneş doğmadan bir anlığına beliren bir hayal gibi... Büyülü bir bulut gibi... Bir masal imgesi gibi... Yeni kurulmuş bir kent gibi... Taze bir başlangıç gibi... Genç, umutlu, güzel...

İstanbul'a bakıyorduk denizden. Ölülerimizin yüzlerine bakıyorduk... Onların gözlerindeki kendi kederimize. Çaresizliğimize bakıyorduk, avuçlarımızda büyüyen zavallılığa, kanımızda filizlenen korkaklığa... Elimizden alman hayata bakıyorduk... Güneşli günlerimize, umut dolu sabahlara, eğlenceli bahar akşamlarına... Sönen anılarımıza bakıyorduk, ölen hayallerimize, yıkılan düşlerimize... Sönen anılarımızı, ölen hayallerimizi, yıkılan düşlerimizi yüklenip yorgun bir şilep gibi bizden uzaklaşan şehrimize... Şehrimizle birlikte yitirdiğimiz kendimize bakıyorduk..."
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 690

Baskı Yılı: 2016


Cep Boy:

Sayfa Sayısı: 690

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Fikri Sabit

Adettendir, İstanbul’da yaşayan orta yaşını geçmiş her duyarlı insan kendisini son İstanbullu sayar. Osmanlı’nın son yıllarından Cumhuriyet’e devredilmiş bir hüzünlü hayıflanma halidir sanki bu. Hayat hızla değişir, ahlak, kültür değişir, değişim şehre bırakır bütün izlerini, peçeteye değen bir damla su misali yayılır etrafa tarihin her türlüsünün talanı ve son İstanbullular uzun zaman önce görülmüş bir rüyanın içinde sayıklar gibi geçmiş zamanın İstanbulunu anlatmaya başlar...

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Dünya Kitap Ödülleri

Osman Saffet Arolat, Refik Durbaş, Semih Gümüş, Doğan Hızlan, Selim İleri, Deniz Kavukçuoğlu, İlknur Özdemir ve Faruk Şüyün’dan oluşan jüri, oy çokluğuyla Günday’ı ödüle değer gördü. Dünya Kitap dergisince bu yıl 19’uncusu düzenlenen ödüllerde ‘Yılın Çeviri Kitabı Ödülü, Can Yayınları’ndan çıkan Paul Auster’ın ‘Sunset Park’ıyla çevirmen Seçkin Selvi’ye verildi.Yılın yayınevi, 15’inci yaşını kutlayan Günışığı Kitaplığı seçilirken bu yıl ‘son üç yılın en iyi polisiye kitabı’ kategorisinde verilmesi kararlaştırılan ‘Altın Sayfa Edebiyat Ödülü’ de Everest’ten çıkan ‘İstanbul Hatırası’yla Ahmet Ümit’in oldu.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

11.09.2019

Buram buram tarih

Bu kitap beni gerçekten etkiledi. Zaten polisiye roman çok seven birisiyim ama genelde yabancı yazarlardan okuyordum bir Türk yazardan okumak bir başka. O duyguyu bana daha bi derin verdi. Heyecanı, değşeti, hüznü iliklerimde hissettim. Yer yer üzüldük yer yer mutlu olduk ama hep merak ettik. Ayrıca köklü tarihimizden de izler taşıyıp bizi aydınlatmakta. Bu yüzden soluksuz bir çırpıda okunulacak enfes bir kitap.

02.07.2019

harika

harika bir polisiye kitap

08.02.2019

Heyecan , tarih ve sürükleyici

İstanbulda işlenen 7 cinayet var ve hepsi tarihi bir mekana bırakılıyor. Cinayetleri kimin işlediğini öğrenmeye çaışırken istanbulun tarihi akıcı bir dille anlatılıyor .Harika bir kitap sıkılmadan okuyacaksınız .

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.