4/5 - 17 Kişi Yorum Yap
16,2 TL
27,0 TL %40
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 20 - 22 Şubat
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Neil Gaiman, eserlerinde fantastik diyarlar yaratırken kadim mitolojilerden her zaman ilham alan bir yazar olmuştur. Şimdi ise dikkatini bu diyarların kaynağına yöneltiyor ve destansı kuzey masallarını kendine has üslubuyla anlatıyor.

İskandinav Mitolojisi’nde yazar mühim İskandinav tanrılarını tasavvur ederken mitlerin aslına sadık kalıyor: Odin, Yüceler Yücesi, bilge, cüretkâr ve kurnaz. Thor, Odin’in oğlu, muazzam kudretine rağmen tanrıların en bilgesi olduğu söylenemez. Ve Loki, Odin’in kan kardeşi, oyunbaz ve önünde kimsenin duramadığı bir düzenbaz.

Gaiman, eski çağa bu ait hikâyeleri tıpkı bir romancı gibi ele alıyor; hikâyeler efsanevi dokuz âlemin yaratılışından başlıyor ve tanrıların, cücelerin, devlerin maceralarıyla devam ediyor. Thor’un çekicinin nasıl çalındığından, içenlere şairane ilhamlar veren bal şarabının kaynağının ne olduğuna kadar pek çok mit Gaiman’ın nüktedan cümleleriyle yeniden hayat buluyor. En nihayetinde her şey tanrıların alacakaranlığında doruğa çıkıyor: Ragnarök’te…

 

“Gaiman’ın her zamanki gibi yalın ve su gibi akan kelimeleri ortaçağ metinlerinin dramatik gücünü yansıtmayı başarıyor. Hikâyeleri anlatma tarzı yediden yetmişe herkese uygun ve bu hem yerinde hem de akıllıca bir hamle.”

– Ursula K. Le Guin - 

 

İskandinav Mitolojisi’nde Gaiman eski mitleri öyle canlı anlatmış ki okurken yatak odam Valhalla’ya dönüşecek sanmaya başladım. Cüceler, devler ve yaratıklar da dahil tüm İskandinav panteonunu bir film ya da roman gibi işliyor. Ne yalan söyleyeyim, kendime göğüs zırhı sipariş etmeme şu kadar kaldı. Takdiminde Gaiman’ın da dediği gibi, bu öyküler dünyayı yaratan ateş ve buzdan başlayıp dünyayı sona erdiren ateş ve buza giden yolculuğu anlatıyor.”

- Lidia Yuknavitch - 

 

“Bu kitap sayesinde, çocukken severek okuduğum mitler yeni nesle, baştan keşfedilmek üzere anlatılacak. Ne de olsa, tekrar anlatılamayan öyküler unutulmaya mahkumdur ve her neslin bu mitleri yeniden keşfetmesi ve anlaması gerekir.

- Joanne Harris - 

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yayıma Hazırlayan: Emre Aygün

Düzelti: Ömer Ezer

Kapak İllüstrasyon: Hamdi Akçay

 

 

Puanlamalar

%58,8
%23,5
%17,6
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

19.12.2019

Yaratıcı yazarlık uygulaması

Gaiman'ın yazma üzerine video derslerini izlemiştim. Orada anlattıklarının güzel bir uygulaması gibi geldi bana. Her ne kadar gösterişçi bir üslubu olsa da okumaya değer özellikle İskandinav mitolojisi ile ilk defa karşılacak olanlar için.

20.06.2019

Gaiman Nordic Mitoloji

Neil Gaiman'ın yine hafif alaycı, bolca fantastik üslubu son yılların en popüler mitolojisi olan İskandinavlar ile buluşmuş. Sıkmadan okunan ve ilgili mitolojiyi de güzelce öğreten çok keyilfi bir kitap.

16.04.2019

Güzel

Neil gaiman döktürmüş yine. Anlatımı çok güzel. Masal kitabı gibi.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız