Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

İş Cinayetleri Almanağı 2012 Kitap Açıklaması


Her gün 5 ila 8 işçi hayatını kaybettiği halde iş cinayetleri günlük yaşamımızın bir parçası değil. Hayatını kaybedenler haberlere konu olmuyor, gazetede birkaç satır veya ölüm
biçimine bağlı olarak üç beş sütun yer buluyor. İşçiler kalıcı olarak sakat kalıyor, ağır yaralı olarak tedavi görürken veya yakalandıkları meslek hastalığı sonucunda sessizce ve yavaş yavaş hayatlarını kaybediyor.

Hayatını kaybeden işçilerin geride kalan aileleri ısrarla . "kaza, kader değil cinayet" diyerek adalet mücadelesini sürdürüyor. Bizler Adalet Arayan İşçi Aileleri'nin acılarını yüreğimizde hissediyoruz. Her birimiz bu vahşi düzende, başımıza her an benzer bir "kaza"nın
gelebileceğinin farkındayız. İş cinayetlerine mani olabilmenin yolunun ailelerle dayanışmaktan geçtiğini biliyoruz. Anlayarak, unutmayarak, unutturmayarak, "bir daha olmaması" için birlikte mücadele ederek umudumuzu taşıyacağımız günlere...Sayfa Sayısı: 234

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: BirUmut Yayıncılık

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

İş Cinayetleri Almanağı 2012 geçen bir yılı iş cinayetleri bağlamında ele alıyor, gün be gün gerçekleşen iş cinayetlerini tarihe not düşerken, iş cinayetleri etrafında oluşan söylemlerin ve öznelliklerin de bir panoramasını sunuyor. Siyasetçilerin söylemlerini, iş cinayetleri haberlerini ve ailelerin mücadelelerini aynı sayfada yan yana yerleştirirken yaşadığımız coğrafyada anlamını kaybetmeye yüz tutan ama yine de vazgeçilmeyen bir soruyu getiriyor akıllara: "Bu nasıl adalet?".

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016
Puanlamalar
%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

22.05.2013

Vicdan ve adalet için hazırlanmış bir almanak

İş Cinayetleri Almanağı, yaşadığımız topraklarda 2012´de en az 878 işçinin denetimsizlik, ihmal, güvencesizleştirme, taşeronlaşma ve kâr hırsı nedeniyle hayatını kaybettiğini vurguluyor. En az ifadesi, basına yansıyan işçi ölümlerinin ele alınmasından kaynaklanıyor. Basına yansımayan, üstü örtülen, iş kazası sayılmayan ölümlerle birlikte binlerce insanın hayatını kaybettiğini, meslek hastalığı nedeniyle yavaş yavaş öldüğünü, iş göremeyecek durumda sakat kaldığını da unutmamak gerekir. İş cinayetleri raporlarıyla çizilen korkunç tablo, Türkiye´nin adeta işçi mezarlığına döndüğünü gösteriyor.

Peki ne yapmak lazım? Burada devreye sevdiklerini kaybeden ve Adalet Arayan İşçi Aileleri giriyor. Davalarını takip eden aileler, sadece kendileri için adalet aramıyor, başka canlar yanmasın, başka işçiler ölmesin diyerek işçi aileleriyle dayanışıyor, Vicdan ve Adalet Nöbeti ile iş cinayetlerine dikkat çekmeye çalışıyor, işçileri, vicdanı olan herkesi ölmeden mücadeleye çağırıyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.