4,5/5 - 23 Kişi Yorum Yap, Kazan!

Sayfa Sayısı : 224

İlk Baskı Yılı : 2009

Dil : Türkçe

"İnanılmaz sürükleyici ve fevkalade iyi yazılmış" -Richard Dawkins-"Ürkütücü, yer yer komik ama kesinlikle büyüleyici"-Oliver Sacks- ... Tamamını gör
20,3 TL
29,0 TL %30
ya da
60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


"İnanılmaz sürükleyici ve fevkalade iyi yazılmış"
-Richard Dawkins-

"Ürkütücü, yer yer komik ama kesinlikle büyüleyici"
-Oliver Sacks-

"Bu kitabı almalısınız, her evde bir tane bulunmalı. Dahası, uygarlığımızın gelişimi adına otel odalarının başucu çekmecelerine bu kitabı koymalılar."
-Nicholas Lezard, The Guardian-

"…kitabı neredeyse bir solukta okudum ve kendi kendime de, 'Neden bunu satın alır almaz okumadım' diye kızdım."
-İsmet Berkan, Radikal-

"Baştan sona canlı, eğlenceli ve etkileyici"
-British Journal of Psychiatry-

Hangisi daha muhtemel: Mavi gözlü annenin kızının mavi gözlü olması mı, yoksa mavi gözlü kızın annesinin mavi gözlü olması mı? Sigara içmek akciğer kanseri riskini on, ölümcül kalp hastalığı riskini ise iki kat artırıyorsa akciğer kanserinden ölen tiryakilerin sayısı kalp hastalığı sonucu ölen tiryakilerden daha mı çok? Bir işi iyi yaptıkları için insanları ödüllendirmek faydalı mı? Bir psikoloji deneyi için, birine öldürücü olabilecek şoklar vermeyi kabul eder miydiniz? Dönme dolaba binmek mi yoksa bisiklet sürmek mi daha tehlikeli?

Kitabın isminden dolayı tetikte değilseniz, bu sorulara verdiğiniz yanıtlardan bazıları muhtemelen irrasyonel. Dahası, tüm soruları yanıtladıysanız kesinlikle irrasyonelsiniz, çünkü kimisinde yanıt vermeye yetecek kadar bilgi yok. Mutlaka bir yargıya varma ihtiyacı ise irrasyonelliğin sık rastlanan sebeplerinden biri.

Stuart Sutherland'in İngiltere'de kült haline gelmiş ve yıllardır çok satanlar listesinde bulunan kitabı İrrasyonel, yakın zamanda konuya ilişkin yapılmış pek çok psikoloji deneyinden ve gündelik yaşamdan çoğu zaman sizi şaşkınlığa sürükleyecek örnekler sunarak, irrasyonelliğin yaygınlığını ve olağanlığını gözler önüne seriyor. Yanlış gözlem, uyum gösterme ihtiyacı, yersiz tutarlılık, kanıtları gözardı etmek, hatalı neden sonuç ilişkileri kurmak ya da aşırı özgüven gibi bizi irrasyonel kararlara sürükleyen sebepleri ortaya koyuyor ve Pearl Harbour bombardımanından şampuan reklamlarına kadar pek çok farklı olayı inceleyerek, "içimizdeki düşmanın" nelere neden olabileceğini gösteriyor.
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 224

Baskı Yılı: 2015


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 322

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Domingo Yayınevi

 

Puanlamalar

%82,6
%4,3
%8,7
%4,3
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

19.02.2017

Güzel ama

Kitabı okuduktan sonra yapılan araştırmalara şüpheci bakmaya başlıyorsunuz. Günlük hayatta yaptıklarınızı bile düşündürtüyor size. Ama deneyler bir yerden sonra bayıyor artık. Yok 10 kişi şöyle yaptı 5'te 3'ü böyle yaptı vs vs. daha az deneyle desteklenseydi argümanlar daha keyifli bir kitap olurdu. Ama yine de okunması gereken bir kitap.

10.02.2016

tekrar

kitap kendini tekrarlayıp duruyor. bu konuda bilimsel olarak çalışma yapanlar için faydalı olabilir, ama genel okuyucu için sıkıcı olabilir.

18.07.2011

Mükemmel

Herkes okumalı.. Gerçekten harika..

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız