4/5 - 15 Kişi Yorum Yap
26,25 TL
37,5 TL %30
Standart Teslimat : 28 Ekim - 01 Kasım
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

İnsanın Kusurları Kitap Açıklaması

Sık sık insan bedeninin ne kadar mucizevi olduğunu duyar, ona düzülen övgüleri dinleriz. Bedenimizin incelikli işleyişine dair kitaplar raflarımızı doldurur. Oysa bütün o harikulade yönleri bir yana, insan bedeninin milyonlarca yıllık evrim sürecinde ortaya çıkmış bariz kusurları da var. Amerikalı biliminsanı Nathan H. Lents işte bu kusurların hikâyesini anlatıyor.

İnsan retinası niye ters? Diğer hayvanlara kıyasla üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden daha açığız? Bedenimizde niçin gereksiz kemikler var? Dizlerimiz, sırtımız ve belimiz niye sık sık sorun çıkarıyor? Birçok hayvan tek çeşit besinle bütün ihtiyacını karşılayabilirken biz neden "dengeli" beslenmek zorundayız? İnsanda neden işlevsel genlerin yanı sıra bir o kadar da bozuk, işlevsiz gen var? DNA'mız niye geçmiş enfeksiyonlardan kalan milyonlarca virüs "enkazı" içeriyor? Primatlar içinde neden bebek ve anne ölüm oranı en yüksek olan tür biziz? İnsanın bağışıklık sistemi niye kendi bedenine bu denli sık saldırıyor? Baş tacı edilen beynimiz yanılgılara ve kötü kararlar vermeye neden bu denli yatkın?

"Ama kulağa ne kadar tuhaf gelirse gelsin, kusurlarımızın kendine has bir güzelliği var," diyor Lents. "Bizi biz yapan şey kusurlarımız. Bu kitapta ele alacağımız kusurlar, yaşam mücadelesinde kazandığımız galibiyetlerden geriye kalan yara izleridir. Bizler şansımız düşük olduğu halde bu sonsuz evrimsel çatışmadan sağ çıkanlarız; onca riske rağmen dört milyar yıldır azimle sürdürülen direnişin ürünleriyiz. Kusurlarımızın hikâyesi başlı başına bir savaş hikâyesidir."

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar
%53,3
%26,7
%13,3
%6,7
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

29.08.2021

Lütfen okuyun

İnsanın kusursuz bir varlık olarak görülmesine karşın, bilimsel ve kolay anlaşılır bir anlatımla insan vücudunun hatalı yapısını örneklerle anlatmakta. Lütfen okuyun

15.02.2021

15.02.2021

Okuma isteği uyandıran bir kitap. Okuma listeme ekleyeceğim.

21.01.2021

5

Herkesin anlayabileceği şekilde sade bir dille yazılmış.Etkileyici, üstelik kaç yaşında olursanız olun sizi şaşırtan bir vizyonla yazılmış. "Hata"!Bu kitap doğaya karşı yapılan özgün düşünsel mutasyonlarla dolu.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.