Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İnsan Sonrası

İnsan Sonrası

İnsan Sonrası

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Öznur Karakaş
Yayınevi :

Kolektif Kitap

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Tüm gezegenimizin sürdürülebilirliğini büyük ölçüde etkileyen günümüz piyasa ekonomisi, sadece öteki türlerin değil yaşayan her şeyin kontrolünden ve metalaştırılmasından kâr sağlayan, insanla diğer türler -tohumlar, bitkiler, hayvanlar ve bakteriler- arasındaki kategorik ayrımları bulanıklaştıran bir melezleştirme süreci olarak ortaya çıkmaktadır. İnsan sonrası kuramı, "insanın sahnesi" olarak bilinen biyogenetik çağda, insanın evrende bütün bir yaşamı etkileme gücüne sahip jeolojik bir kuvvet hâline geldiği bu tarihi anda, insan için temel ortak referansın ne olduğunu yeniden düşünmemize yardımcı üretken bir araçtır. Ayrıca evrensel ölçekte, hem insan hem insan olmayan faillerle etkileşimimizin temel ilkelerini yeniden düşünmemize de yardımcı olacaktır.

"Yaşamsal materyalizmin bir kolu olan insan sonrası kuramı, insanmerkezciliğin kibrine ve insanın aşkın bir kategori olarak 'istisna addedilmesine' karşı çıkar. Bunun yerine, zoe'nin veya insan olmayan vasıflarıyla yaşamın üretken ve içkin kuvvetiyle ittifak içerisindedir. Bu da eleştirel düşünmeyi bir yana bırakalım, düşünmenin bile ne anlama geldiğine dair ortak anlayışımızın değişmesini gerektirir."

"Braidotti'nin bu çalışması gelecekte çağımızın asıl felsefi sorununun ne olduğu tartışılırken temel bir kaynak sayılacak."
-Paul Gilroy, King's College London-

"Hümanizm ve hümanizm sonrası meselesi, feminist felsefeden edebiyat kuramına ve sömürgecilik sonrası araştırmalara kadar pek çok şekilde ele alınmıştır. Rosi Braidotti'nin bu son çalışması, önümüzde uzanan zor kararların bir kısmı için bizlere aklı selim bir uyarıda bulunurken, feminizm, tekno-bilimlerin iç yapısı ve politik akımların zaman zaman çatışmalar da doğurarak nasıl kesiştiklerini gösteriyor."
-Peter Galison, Harvard Üniversitesi-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 240

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kolektif Kitap

İlk Baskı Yılı : 2014

Sayfa Sayısı : 240

Dil : Türkçe

ISBN: 9786055029272


Yorumlar (2)

pek sarmadı

vallahi kahve üstüne kahve dayayarak 50 sayfa zor dayanabildim. ya yazar anlatmak istediğini tam olarak anlatamıyor veya sadece diğer filozofların okuması için yazılmış, ya da çeviren arkadaş bu işte pek de başarılı olamamış. bu tarz kitapları çok severim ve bu kitabı da büyük bir hevesle aldım fakat benim açımdan tam bir hayal kırıklığı oldu.

Kalbinde yatmaktadır...

Braidotti, bana göre çok önemli bir teorisyen. Posthuman arayışı onu çok özellikli bir yere koyuyor. Bu kitap okunmaya değer.

Bir iki de eleştiri...

Eserin orjinal adı, The Posthuman. Bunu İnsan Sonrası diye çevirmek ne kadar doğru bilemiyorum. post elbette Türkçe değil, ama bize ÿ"postmodernÿ" örneğindeki gibi oturmuş durumda. Bu bakımdan, The Posthuman´ı, ÿ"postinsanÿ" olarak çevirmek, post kelimesinin felsefi düzlemdeki anlamına yaptığı göndermeyi korumak bakımın doğru olacaktır diye düşünüyorum. İnsan Sonrası başlığı, ÿ"insandan sonrasıÿ"na daha çok gönderme yapıyor gibi...

Bir diğer konu da, ÿ"kalbinde yatmaktadırÿ" deyiminin kitap boyu sürekli kullanılması. Bu gibi tekrarları aynı şekilde yazar da yapmış olabilir ama belki o (orjinal metni bilemiyorum tabii) bunu bir atıf ya da bir ÿ"alamet-i farikaÿ" olarak yapıyordu. Ancak çeviride, sürekli olarak bu deyimin tekrarlanması biraz sinir bozucu oluyor.