27,4 TL
Standart Teslimat : 19 Ağustos - 22 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

İnsan Neden Vegan Olur? Kitap Açıklaması

 


Hayvanlara gereksiz yere acı çektirilmesini veya bir hayvanın ortada hiçbir neden yokken öldürülmesini yanlış buluyor musunuz? Mesela biri durup dururken bir yavru kediyi gözünüzün önünde tekmelese ona müdahale eder miydiniz? Bunu sormak bile saçma, öyle değil mi? Çünkü sırf canımız öyle istedi diye hayvanlara acı çektiremeyeceğimizin, hatta bunun bir suç olduğunun hepimiz farkındayız. Yazılı olmasına gerek dahi olmayan evrensel ahlaki yükümlülüklerimizden biridir bu ilke.

Şimdi de yavru kedinin yerine mesela bir kuzuyu ya da bir buzağıyı koyun. Arada bir fark var mı? Eğer yoksa, o halde bu hayvanları neden öldürüp yiyoruz? Bunun için sağlam bir gerekçemiz, geçerli bir sebebimiz var mı? Yol açtığımız bunca acıyı ve ölümü zorunlu kılan şey nedir? Yoksa hemen her gün, üzerinde bir an bile düşünmeden yaptığımız şey yavru bir kediyi tekmelemekten farksız mı?

Uzun yıllardır vegan yaşayan hukuk profesörleri Gary L. Francione ile Anna Charlton, hayvanlara davranış biçimimiz ile hayvanlara dair duygu ve düşüncelerimizin nasıl ve neden çeliştiğini bu sarsıcı kitapla gözler önüne seriyor. Vegan beslenme söz konusu olduğunda "İyi ama…" diye başlayan otuzdan fazla itirazı ve soru işaretini tek tek tartışan yazarlar, hayvanlar konusundaki ikiyüzlülüğümüze tuttukları aynayla bizi hayatımızın en önemli yüzleşme deneyimlerinden birine davet ediyorlar.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 136

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Metropolis

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

21.03.2022

"İyi ama..." savunmalarına cevap bulabileceğiniz bir kitap

Yazımı oldukça anlaşılır, bir gün içerisinde bitecek bir kitap. Çevremizde duyduğumuz "İyi ama..." ile başlayan karşıt düşüncelere verebileceğimiz cevapları basit argümanlarla anlatıyor. Veganlık hakkında bilgi edinmek için bir tür başlangıç kitabı denilebilir, derin fikirler veya bilgiler edinmek isteyenler için yetersiz kalır çünkü içeriği tamamen veganlığın temellerinden oluşuyor.

20.04.2020

Veganlığı anlamak adına önemli bir kitap.

İster vegan olun, ister olmayın, veganları anlamak adına önemli bilgiler içeriyor. Herkesin okuması gerekir.

15.10.2016

Muhteşem bir kitap!

Hayvanlarla ilgili düşündüğünüz ve hissettiğiniz şeylerin onlara davranışlarınızla tutarlı hale gelmesinin harika bir formülünü öneriyor, kesinlikle tavsiye ederim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.