Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

İnfaz Hukuku Kitap Açıklaması

 


İnsan hakları alanında yaşanan gelişmeler doğrudan insan özgürlüğünü ilgilendiren ceza infaz sistemine de dinamizm kazandırarak infazın, ödetme ve caydırıcılıktan ziyade suçlunun yeniden topluma kazandırılması amacını ön plana çıkarmıştır.

Suçlunun ceza infaz kurumunda tabi tutulacağı eğitim ve iyileştirme programlarına paralel olarak sosyal çevresi ile ilişkilerini sürdürmesine izin verilmek suretiyle yeniden topluma kazandırılabileceğinin infaz pratiklerinden anlaşılması üzerine ülkemizde ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutuklulara tanınan haklar ile ödüllendirmede birçok Avrupa ülkesini geride bırakan yasal düzenlemeler kabul edilmiştir.

TCK ve CMK'da kabul edilen cezaya alternatif denetimli serbestlik tedbirlerine ilaveten 6291 sayılı Yasa ile 5275 sayılı CGTİHK' ya eklenen 105/A maddesi ile koşulların varlığı halinde cezanın denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle infazı kabul edilmiştir.

Son yıllarda ceza infaz sisteminde sık sık yapılan yasal değişiklikler, uygulayıcılara ilave bir iş yükünün yanısıra bir çok tereddüdü de beraberinde getirmiştir. Teknik ve karmaşık niteliğinin yanısıra sorumluluk doğuran sonuçları itibariyle infazın, uygulayıcılar açısından ne denli stresli çalışma ortamına yol açtığı açıktır.

Eserde; akademik bir çalışmadan ziyade Yazarın 15 yıllık ilamat ve infaz alanındaki tecrübeleri ve birikimleri çerçevesinde infaz hukukunun müeseseleri, 6545 sayılı Yasa ile yapılan değişiklikleri de içeren mevzuat ve Yargıtay içtihatları çerçevesinde izaha çalışılmıştır.

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
Hapis Cezası, Adli Para Cezası ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı
Cezanın İnfazının Ertelenmesi
Mahsup, Cezaların Toplanması ve İnfaz Yargılaması
Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma ve Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna İade
Özel İnfaz Usulleri ve Cezanın Denetimli Serbestlik Tedbiri Olarak İnfazı
Süre Belgesinin Düzenlenmesi ve Koşullu Salıverme
Disiplin Hapsi, Zorlama Hapsi, Tazyik Hapsi ve Hapsen Tazyik Kararlarının İnfazı
Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ve Denetimi
Hükümlülerin Hakları ve Disiplin Cezaları
Tutuklama ve Adli Kontrol Kararlarının İnfazı
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 666

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Seçkin Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.