Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

İnanç ya da İnançsızlık Kitap Açıklaması


"Bence kimsenin, farklı itikatların kendi yandaşlarına yüklediği zorunlulukları yargılama hakkı yoktur. İslam dininin alkol tüketimini yasaklamasına itiraz edemem; eğer bu görüşe katılmıyorsam, Müslüman olmam. Bu nedenle, Katolik Kilisesinin boşanma hakkındaki görüşlerinin neden laikleri korkuttuğunu anlayamıyorum. Eğer Katolik olmak istiyorsanız, boşanmayın. Eğer boşanmak istiyorsanız, Protestan olun. Eğer bir Katolik değilseniz ve Kilise sizin boşanmanıza izin vermiyorsa, işte o zaman şikayet hakkınız var demektir. Kilise tarafından tanınmak istenen homoseksüellerin ve evlenme talebinde bulunan rahiplerin beni kızdırdığını itiraf etmeliyim. Bir camiye girmeden önce, ayakkabılarımı çıkarırım. Eğer ayakkabılarımı çıkarmak istemiyorsam, başka bir yere giderim."
-Umberto Eco

"Eco-Martini yazışmaları din hakkında yapılan fikir alışverişini yeni bir zemine taşıyor. Bu yazışmalar, böyle bir tartışmada yer alan insanların araştırabileceğini, hassas konuları rahatlıkla ele alabileceğini ve yine de birbirlerine olan saygıdan taviz vermeyebileceğini gösteriyor... İnanç konusunda, Eco kadar açık, ünlü agnostik entelektüel bir muhatap bulmak gerçekten zordur. Benzer şekilde, zeki bir agnostiğin ciddi sorularına cevap verebilecek kadar yürekli bir kilise mensubu bulabilmek de aynı derecede zordur... Martini'nin Milano'sunda vaftiz edilen ve yıllar sonra Aziz olan genç Augustine bir gün bahçesinde otururken, bir ses duymuş: "Kitabı al ve oku." Ben de bu muhteşem kitap karşısında okuyucuyu aynı tavsiyeyle baş başa bırakıyorum."
Harvey Cox Harvard Üniversitesi Teoloji ProfesörüSayfa Sayısı: 112

Baskı Yılı: 2005


Dili: Türkçe
Yayınevi: 1001 Kitap

 

Puanlamalar
%66,7
%0
%33,3
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

28.03.2008

Benzer düşünceler

U. Eco farklı bir fikir ileri sürecekmiş gibi yapıyor ama sadece biraz irdelemekten öteye geçmemiş.<br>
<br>
Yazım dili iyi olunca yine de okunuyor ama merakınızı tatmin etmez gibi...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.