Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı

8/10 - 15 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Timaş Yayınları , Tarih Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nda modernleşme sürecini, siyasi, toplumsal ve kültürel değişiklikleri ele alan İlber Ortaylı'nın başyapıtı gözden geçirilmiş baskısıyla Timaş'ta. Sırpça, Yunanca ve Macarca'ya çevrilen, Ukraynaca çevirisi devam eden kitap son dönem Osmanlı modernleşme tarihini ele alıyor...

"Osmanlı modernleşmesi otokratik bir modernleşmesidir, iç ve dış gelişmeler, hayatının son kırk yılında imparatorluğu bu otokratik modernleşmeden anayasal bir monarşiye kadar sürükledi, imparatorluk genç Cumhuriyete parlamento, siyasal parti kadroları, basın gibi siyasal kurumları miras bıraktı. Cumhuriyetin tabipleri, fen adamları hukukçu, tarihçi ve filologları son devrin Osmanlı aydın kadrolarından çıktı. Cumhuriyet ilk anda eğitim sistemini, üniversiteyi, yönetim örgütünü, mali sistemini imparatorluktan miras aldı. Cumhuriyet devrimcileri bir ortaçağ toplumuyla değil, son asrını modernleşme sancıları ile geçiren imparatorluğun kalıntısı bir toplumla yola çıktılar. Cumhuriyetin radikalizmini kamçılayan öğelerden biri de yeterince radikal olamayan Osmanlı modernleşmesidir.

Bugünkü Türkiye'nin siyasal-sosyal kurumlarındaki sağlamlık ve zaafın bilinmesi, son devir Osmanlı modernleşme tarihini iyi anlamakla mümkündür. 19. yüzyıl bütün Osmanlı camiasının en hareketli, en sancılı, yorucu, uzun bir asrıdır; geleceği hazırlayan en önemli olaylar ve kurumlar bu asrın tarihini oluşturur."
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 335

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 231

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Timaş Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2008

Sayfa Sayısı : 335

Dil : Türkçe

ISBN: 9789752637061


Yorumlar (2)

mert

Kitap Osmanlı'nın son dönemini bilimsel ve tarafsız  bi şekilde inceliyor zaten İlber Ortaylı hocadan beklenen de buydu çok faydalı bir kitap . Özellikle Türk modernleşmesi dediğimiz süreci yakından inceliyor.

Tarihi Derinlik

Osmanlı İmparatorluğu´nun süregeldiği dönem aralığında yaşadığı değişimin en hızlı olduğu yüzyıl 19. yüzyıldır. Bu yüzyılda idari, askeri, kültürel, ticari ve bunların ana tetikleyicisi olan zihni alanlarda önemli değişimler yaşanmıştır. Dolayısıyla 19. yüzyılı anlamak yakın tarihimizdeki gelişmelerin köklerine dair çıkarımlar yapmamızı kolaylaştırır. İlber Ortaylı´nın kitabı bu amaca hizmet etmekte. Alışılagelen ve fakat yanlış bilinen söylemleri doğruları ile yer değiştirmekte. Ancak, bilgi yoğun bir kitabın metodolojik olarak daha özenli bir şekilde sunulması okuyucu için kolaylık olurdu. Paragraflar içerisinde bile daldan dala atlayan üslup yorucu olabiliyor. Yine de okunmasında fayda gördüğüm bir eser olduğunu belirtmek istiyorum.