Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


İçindekiler:

-Karşı Devrime Karşı Darbeler... - Bozkurt Güvenç
-İktisatta Bilimsel Suistimaller: "Hiç Yok'tan Farkındalığa - Altuğ Yalçıntaş
-İdris Küçükömer Üzerine Eleştirisel Bir Bakış- Ömer Faruk Çolak
-25. Yılda İdris Küçükömer Hoca İçin - Kenan Mortan
-Orta Sınıf ve Orta Sınıf Üzerine:Tanımlar- Burak Gürbüz
-Brexit - Avrupa Birliği'nin Sonu mu? - Turan Şubaşat
-Kalkınma Yokuşunda Devlet ve Uluslararası Politikalar - İzzettin Önder
-Bölgesel Kalkınma ve Bir Model Önerisi - Bayram Ali Eşiyok
-Anadolu'da Demokrasi Kurulabilir mi? - Kenan Mortan
-Torun Boratav "Folklorcu Dedesinin" İzinden Türkiye Gezisi... - Osman S. Arolat
-Felix Mendelssohn Kasap Dükkânındayken - Levent Özübek

O Yine Haklı Çıktı

Dergiyi baskıya göndermek üzere iken bir haber ile yıkıldık. İTD ve Efil Yayınevi yazarlarından değerli hocamız Prof. Dr. Yaman Örs'ü yitirdik. Yaman Örs ismi bana her zaman çalışmalarında titiz bir akademisyeni, gerçek bir Cumhuriyet aydınını hatırlatacak. Kibar sesi ile "önümüzdeki sayı Hegel'e devam edeceğim. Siz ne dersiniz?" benzeri cümleleri hep kulaklarımda kalacak. Işıklar içinde uyu Hocam. Ne ben, ne de İktisat ve Toplum Dergisi seni unutmayacak.

Türkiye, gelişmiş bir ülkede her hangi bir kişinin ömrü boyunca yaşayamayacağı olayları bir haftada yaşayabileceği bir ülke konumunda. Seçimler bitti, göreli olarak istikrar sağlandı derken, bu defa da darbe kalkışması oldu. Gene yüzlerce insan öldü, bombalar patladı.

Tüm bu olayların sorumlusu olan örgüt lanetledi. FETÖ örgütü sonunda darbe de yaptı deniyor. Aslında, bu örgütün üçüncü darbesi. İlk darbeyi Üniversiteler üzerinden 2008 yılında yaptı. Hatırlıyorum o tarihte devlet üniversitelerinde rektörlüğe aday olanların bir kısmı açık açık, ben bu örgütün adamıyım, nasıl olsa seçileceğim, oyunuza bana verin, boşa gitmesin diyordu. Nitekim bunların bir kısmı rektör oldu, 2012 yılında yeniden atananlar oldu, bir kısmı da vakıf üniversitelerine bol maaşlarla geçtiler. İzliyorum şimdi hepsi, ya AK Partili olduğunu, ya da Atatürkçü olduğunu anlatıyor. Bu paragrafı birkaç soru ile kapatalım. 2008 ve 2012 yılında bu rektörleri atayan YÖK Başkanı kimdi? Ne oldu? Keyfi nasıl?

Örgütün ikinci darbesi Ergenekon ve Balyoz kumpasları oldu. O tarihte bu isimde terör örgütleri var diyen, ağızlarından salya akıtarak (yaptıkları programlarla, gazete yazıları nedeni ile bol sıfırlı bordrolara imza atıyorlardı) kendilerini sivil toplum savunucusu ilan edenler, şimdi tam tersini söylüyorlar. Fakat onların da işleri yine yolunda, bir kısmı Cumhuriyetçi geçinen gazetelerde köşe kaptı, bir kısmı da "saf AK Partili" pozisyonunda.

Darbeyi atlattık, hepimize geçmiş olsun. Asıl olan demokrasidir, Cumhuriyettir. Bunların temellinde de laiklik yatar. Umarız yöneticilerimiz yaşananlardan bunun önemini anlamışlardır. Biz bağımsız bir dergi olarak gelişmeleri izledik, kimi zaman ekonomi temelinde bu çarpık yapılanmayı anlattık. Dik durduk. Bağımsız, bilimsel, Cumhuriyetçi bakış açımızdan ödün vermeden çalışmaya devam ediyoruz.

Dergimizin dizgi-grafik tasarımını yapan Çetin Acar emekli olup, aramızdan ayrılıyor. Kendisini Ege'nin sularında balık tutarken görebilirsiniz. Verdiği emekler için teşekkür ediyoruz, onun güleç yüzünü ve çaylarını hep özleyeceğiz. Özgürlük, Kardeşlik ve Eşitlik için inadına Demokrasi, inadına Cumhuriyet.

Sevgiyle ve okuyarak kalın,
-Ömer Faruk Çolak-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 64

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Efil Yayınevi Yayınları

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız