41,8 TL
Standart Teslimat : 04 Temmuz - 07 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

İkinize de Yer Var Kitap Açıklaması

 


Ömrünün büyük bir kısmını hapishaneler ve akıl hastanelerinde geçiren, yazdıkları ve efsaneleşen yaşamıyla sadece "sadizm" kavramına ismini vermekle kalmayıp, kendisinden sonraki edebiyatı ve felsefeyi de derinden etkileyecek tartışmaların önünü açan Marquis de Sade'ın bütün hikâyeleri, "Oğlak Klasikleri"nde iki cilt olarak, Yaşar İlksavaş'ın çevirisiyle yer alıyor.

Marquis de Sade'ın "Bütün Hikâyeleri"nin ilk cildi İkinize de Yer Var, cüretkârlığı ve güçlü mizahıyla, Decameron tadında keyifli olduğu kadar, sarsıcı bir okuma deneyimi sunuyor.

"Kendisinden söz etme fırsatı bulacağımız Matmazel de Villeblanche 'doğadaki sapmalar arasında o yarı filozofları, hiçbir şey anlamaksızın her şeyi incelemeye, çözümlemeye çalışan o yarı filozofları en fazla düşündüren, onlara en garip gelen, belli yapıda ya belli yaradılıştaki kadınların kendi cinsiyetlerindeki insanlara karşı duydukları o tuhaf istektir' diyordu. (…) 'Sappho'nun çok öncesinde ve sonrasında bize bu tür fantezileri, bu tür tercihleri olan kadınları sunmamış ne tek bir ülke, ne de tek bir kent vardır evrende.' (…) İster öğüt, ister eğitim, ister organın niteliği ya da kanın kaynaması (Madras'ta doğmuştu) ya da doğanın dürtüsü deyin, Matmazel de Villeblanche erkeklerden nefret ediyordu. İffetli kulaklar safoculuk sözünden ne anlıyorsa kendini tümüyle ona kaptırmış, hazzı yalnızca kendi cinsiyetindeki insanlarda buluyor, Aşk'tan duyduğu nefreti Venüs'ün tanrıçalarında gideriyordu. (…) Çılgınlıkların en büyüğü doğanın bize verdiği eğilimlerden dolayı yüzümüzün kızarmasıdır' diyordu. 'Tuhaf zevkleri olan bir insanla alay etmek, en az tek gözlü ya da topal doğmuş bir insanla alay etmek kadar barbarcadır ve bu aptallara mantıklı ilkeleri anlatmaya kalkışmak da yıldızların akışını durdurmaya çalışmaktan pek farklı değildir."
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 174

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Oğlak Yayıncılık

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

DOSYA: Yeraltı Edebiyatı
Merve Fergökçe

“Yeraltı” deyince tam olarak gün yüzüne çıkmamış olanı vurgulayan bir tanım pek de yanlış olmaz: konuşmadıklarımızdan, düşünmediklerimizden, aykırı gördüklerimizden, standart akımın dışında kalan bir yerlerde içten içe kaynayan bir anlatım hatta yakarış ve ilgi çekme biçimi.

18. Yüzyıldan günümüze kadar süregelen bu önemli yazı biçimi; öncelikle cinselliğin, şiddetin, insan psikolojisinin dehlizlerinin, inanca ve ahlaka ters düşen her türlü tutumun övüldüğü, yüzlerin etik değerlere ters dönüldüğü bir oluşumdur ve “normal”e olan karşı duruşuyla edebiyatı besleyen en önemli kollardan biri haline gelmiştir.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

23.09.2007

Yozlaşmış beyinlere cevaptır bu kitap

Yozlaşmış beyinler dedim çünkü diğer kitaplarının ne kadar hard ve özgürce yazıldığını biliyorum. Sade burada o yozlaşmış beyinlere "bakın, böyle de yazabiliyorum" diye alay etmekte bence. Ben ise Sade'nin bu tavrına ayağa kalkıp alkış tutuyorum.

28.11.2002

vasat ama elzem

marquis de sade'in yazinsal seruveni acisindan onemli ancak edebi açıdan en zayıf öykülerinin bir araya geldigi küçük bir kitapcık.

genel olarak yer alan oykulerin Sade hakkinda yarım yamalak bir fikir edinmenizi sağladığı  söylenebilir. Şurası  bir gercek ki yazilan oykuler Sade'a ait olmasa bugüne değin yaşamaları pek mümkün olmazdi. zira coğu vasat, halk söylenceleri, Paris dedikodulari arasinda gidip gelen hikayeler.
Ha ama sade neticede. Her kitapseverin boynunun borcu.

01.11.2001

Sade ve hikayeleri...
Romanlarını henüz okumamış olanlar için ana yemek öncesi ara sıcakları sunuyor. Damağınızda bıraktığı lezzet, iştahınızı gıdıklıyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.