Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

İdeoloji ve Devletin İdeolojik Aygıtları Kitap Açıklaması


İdeoloji ve Devletin İdeolojik Aygıtları, Althusser'in 1970 Haziranı'nda La Penseée'de yayınlanır yayınlanmaz bütün dünyada büyük yankılar uyandıran ve yankıları hâlâ devam eden aynı adlı ünlü makalesini, bu makalenin 1969 tarihli ilk versiyonunu ve La Penseée'de yayınlanan makalede dile getirilen fikirlere yönelik eleştirilere Althusser'in Aralık 1976 tarihinde -ve bu tarih itibariyle- verdiği cevapları içeren bir derlemedir.

Karl Polanyi, "yoksulluk" toplumda süren "doğa"dır, demişti. Çoktandır sadece kendilerini ve kendileri gibi düşünenleri ideolojinin dışında, başkalarını da daima ideolojinin içinde gören siyasi, felsefi, dini, ahlaki, kültürel ve etnik kamplarla kuşatılmış haldeyiz. Üstelik her meselede sadece kendilerini haklı başkalarını haksız, kendilerini iyi başkalarını kötü, kendilerini doğru başkalarını yanlış görmekteler. Güzellik ise sadece onlara has, başkaları çirkin de üstelik... Ve en kötüsü, aynı/özdeş olanı dost ve başka/farklı olanı daima (inkar ve asimilasyon işe yaramadığında) imha edilmesi gereken düşmanlar olarak görüyorlar, tıpkı "doğa" durumunda olduğu gibi! Althusser, işte bunun, yani ideolojinin neden, nasıl ve niçinini anlatıyor, belli ki kimsenin okuduğu yok bu kitabı!
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 152

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: İthaki Yayınları

 

Puanlamalar
%90,9
%9,1
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

17.03.2008

Okunması gerekir

Tek kelimeyle müthiş. Özellikle bir siyaset bilimci tarafından iyi okunup anlanması lazım. Marxist yazınım üzerine ilgilenen kişiler bu kitabı okumamışlarsa hiçbir şey bilmiyorlar demektir.<br>
Tek kelimeyle okunası bir felsefe yazınımı. Marxist literaturun mihenk taşlarından birisi. İdeoloji kavramının gelişimi ve varlığıyla ilgili belki de en iyi çalışma...

02.07.2005

Son kertede!

Yapısalcılık tartışmalarına yol açan Althusser ustanın bu temel eseri mutlaka okunmalı. "İngiliz İşçi Sınıfının Oluşumu" adlı kitap bu tartışmada karşı tarafın tezlerini dillendirmekte.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.