0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
41,8 TL
55,0 TL %24
Standart Teslimat : 26 Ocak - 29 Ocak
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

İbn Teymiyye'nin Sosyal ve Siyasal Görüşleri Üzerine Bir Deneme 1.Cilt Kitap Açıklaması

 

Ülkemizde, hakkında çok az şey bilinip üzerinde çok fazla konuşulan şahsiyetlerden biri de İbn Teymiyye’dir. Türkiye’deki farklı çevreler, bu şahsiyeti çoğunlukla tasavvuf düşmanı, felsefe karşıtı, selefi zihniyetli ve haşevîgibi basmakalıp ifadelerle tanımlamışlardır. Övmek ya da yermek maksadıyla yapılan bu nitelemelerin gerçekte bir karşılığı bulunmamaktadır. İbn Teymiyye, aslında tasavvuf disiplininden güçlü bir şekilde etkilenmiş, Aristo mantığını benimsemiş, bozulmuş Müslüman yaşantısını ıslah etmek için Selef-i Salihin geleneğini esas almış ve kendi döneminde yaygın olan mücessemleşme düşüncesine karşı ölçülü bir duruş sergilemiş mücadeleci bir âlimdir.

Elinizdeki bu kitap, İbn Teymiyye’nin yakından tanınmasına katkı sağlayacak önemli bir çalışmadır. Ünlü Fransız oryantalist Henri Laoust tarafından kaleme alınan bu çalışma, İbn Teymiyye’nin çok farklı bir yönünü ele almaktadır. Bu kitapta, 14. yüzyıl Müslüman dünyasının karşılaştığı siyasal ve toplumsal sorunlara kalıcı çözümler üretmeye çalışan sıra dışı bir Hanbelî âliminin düşünceleri derinlemesine analiz edilmektedir. Bu çalışma, İbn Teymiyye’nin eserlerinin yanında onunla ilgili birinci kaynakların titiz bir incelemesine dayandığı için oldukça değerlidir. Böyle bir eserin, ülkemizin akademik, entelektüel ve dinî çevrelerine çok faydalı olacağını düşünüyoruz.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.